Published On: 21 Janar, 2016

Gruevski i drejtohet Zaevit: Mos u frikëso, do të ketë zgjedhje korrekte dhe demokratike

Partia e Gruevskit i porositë faktorët politik që mos të kenë frikë nga zgjedhjet sepse ato do të jenë të lira, korrekte dhe demokratike.

VMRO-DPMNE-ja, ftonë gjithë faktorët politik në vend që të sillen në mënyrë të përgjegjshme dhe dinjitoze. Ky reagim i VMRO-DPMNE-së së Nikolla Gruevski, vjen pas vendimit të partisë opozitare maqedonase LSDM, që të mos merrë pjesë në zgjedhjet e ardhëshme të parakohëshme parlamentare që do të mbahen me 24 prill.

Në kumtesën e VMRO-DPMNE-së thuhet se populli kërkon zgjidhje për problemet e përditshme dhe se partitë nuk duhet të udhëhiqen nga intereset personale të udhëheqësve të tyre. Do të ketë zgjedhje korrekte dhe demokratike dhe këtë çështje nuk duhet ta pengoj LSDM-ja. Partia opozitare duhet të frikohet nga rezistenca e cila u krijua në shtet kundër politikës së tyre destruktive të bazuar në afera, intriga dhe manipulime.

VMRO-DPMNE fton partinë opozitare të Zaevit, që të jep kontributin e saj për organizimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike, që edhe më tepër duhet të ndodhë për shkak të faktit se përfaqësuesi i tyre udhëheqë me MPB-në, si dhe ka ndikim të konsiderueshëm në KSHZ, thuhet në kumtesën e VMRO-së.

Ndryshe, LSDM-ja mbrëm vonë solli vendim që të mos merrë pjesë në zgjedhje dhe atë deri sa nuk sigurohet listë zgjedhore të pastër dhe media të lira, që sipas tyre pa përmbushjen e këtyre kushteve nuk mund të ketë zgjedhje korrekte dhe demokratike.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...