Published On: 10 Janar, 2016

Gruevski bën gati valixhet!

Këtyre ditëve kryeministri aktual, Nikolla Gruevski pritet të jap dorëheqje, për të lëshuar karrigen e pushtetit një kryeministri të ri nga radhët e partisë më të madhe maqedonase në pushtet, njofton agjencia e lajmeve INA.

Pikërisht në këto momente, pritet e vizita europarlamentarëve Ivo Vajgel, Eduard Kukan dhe Ricard Hovit të cilët do të vijnë në Shkup për të skanuar realizimin e Marrëveshjes së Përzhinos.

Konkretisht, emisarët evropian do të insistojnë në përmbushjen e marrëveshjeve të pa përfunduara, si reformat për mediet dhe pastrimin e listave zgjedhore për zgjedhjet e 24 Prillit, të cilat janë të domosdoshme për zgjedhje të lira dhe demokratike.

Pastaj do të pasoj, vizita e evrokomiasrit Johanes Han në Shkup që do përcaktojë rrjedhën e  gjendjes në vend para se të zgjidhet kryeministri i ri.

Gjatë kësaj vizite mësohet se Han do ti jep Nikolla Gruevskit dhe Zoran Zaevit instruksionet e fundit për zgjidhjen e shpejtë të çështjes së medieve, do të bëj presion atyre  të rifillojë me punë Komisioni anketues për skandalin e përgjimeve dhe nga ana tjetër të mundësojnë kushtet e nevojshme prokurores speciale Katica Janeva që të veprojë konkretisht për përgjimet para se të fillojë fushata parazgjedhore.

Mbetet të shihet pas kësaj vizite nëse Maqedonia do të ndryshojë kursin politik në drejtim të zgjidhjes së çështjes së emrit dhe implementimit të reformave të kërkuara nga Bashkimi Evropian.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...