Published On: 6 Mars, 2016

Greqia presion Maqedonisë dhe Serbisë për hapjen e kufijve

Situata e tensionuar me emigrantët në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë, ka nxitur autoritetet greke të bëjnë një apel të fortë për fqinjët e saj.

Ministria e Jashtme greke përmes një note proteste drejtuar Maqedonisë dhe Serbisë me një gjuhë të ashpër u bën thirrje të hapin kufijtë dhe të lejojnë kalimin e emigrantëve që kanë mbetur të bllokuar në tokën greke.

Sipas Ministrisë së Jashtme greke, mbajtja mbyllur e kufijve nga këto dy shtete po vë në rrezik marrëdhëniet dypalëshe.

Nga ana tjetër, Athina paralajmëron se kjo situatë mund të ndikojë edhe në proceset e mëtejshme integruese të këtyre dy shteteve në BE.

Ky reagim i ashpër i Greqisë pritet të rrisë tensionin në Ballkan ku kriza e klandestinëve duket se po del jashtë kontrollit.

Greqia po përballon fluksin më të madh të emigrantëve pasi çdo ditë në brigjet e saj mbërrijnë qindra klandestinë të cilët më pas dynden në kufijtë grekë për të vijuar rrugëtimin në vendet e Europës Perëndimore.

Nota e protestës së dërguar pasditen e së shtunës, vlerësohet si e ashpër dhe konsiderohet si një mjet presioni për mundësinë e hapjes së kufijve dhe pakësim të barrës tepër të rëndë të mbajtjes së më tepër se 70 mijë emigrantëve që tashmë kanë mbërritur ose po mbërrijnë në Greqi.

Pak ditë më parë, Greqia mbajti një reagim të ashpër edhe ndaj Austrisë për vendimin e kësaj të fundit që të mos lejojë emigrantët të kalojnë tranzit në territorin e saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...