Published On: 17 Tetor, 2016

Greqia “kërcënon”, Shqipëria prezanton Forcat Speciale (Foto/Video)

Vizita e kryeparlamentarit Ilir Meta në Greqi riktheu në Tiranë debatin për çështjen çame.

Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet ishte e pakënaqur me mënyrën se si e trajtoi Meta këtë çështje ne Athinë dhe e shprehu hapur qëndrimin e saj.

 Lidhur me këtë debat në Tiranë ndërhyri edhe ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili i kujtoi vendit tonë disavantazhet që ka përballë Athinës.

“Greqia ia kalon në të gjitha drejtimet. Ka dhjetëfishin e GDP-së, sisteme të shumëfishta mbrojtjeje dhe sigurie, shumëfish forcë ekonomike. Ata janë të varur sa i përket ekonomisë, remitancave të emigrantëve, investimeve, tregtisë. Kemi edhe përfaqësim asimetrik në arenën ndërkombëtare. Ndaj është mirë që të bashkëpunojnë, të bëhen realistë dhe të ndihmojnë në krijimin e marrëdhënieve të përfitimit të përbashkët. Të zgjidhim çështjet e hapura bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe traditën europiane”, ka thënë Kotzias.

Por, si për koincidencë, një ditë pas kësaj deklarate, ishte 18 vjetori i krijimit të batalionit të Forcave Speciale.

Përpara se ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, të mbante fjalën e rastit, të pranishmit u njohën me mjetet, armatimet dhe pajisjet që kjo njësi elitë e FA ka në përdorim.

Më pas efektivët e këtij batalioni, të ndihmuar edhe nga helikopterët e Forcës Ajrore, kryen një sërë veprimesh luftarake duke treguar aftësitë dhe kapacitetet e tyre.

Në fjalën e saj ministrja Kodheli solli në vëmendje edhe angazhimet e Forcave Speciale brenda vendit.

“Keni mbështetur strukturat e Policisë së Shtetit për vendosjen e rendit kushtetues në shumë zona e ngjarje të turbullta të fillim viteve 2000. Por keni vepruar me vendosmëri edhe në kuadër të emergjencave civile”, tha ministrja Kodheli.

Në fjalën e saj ministrja Kodheli nuk la pa përmendur as dëshmorin e atdheut, kapiten Feti Vogli, i cili siç tha ajo “dha jetën për një botë më të sigurt e për një të ardhme më të mirë për të gjithë”. /Panorama/

f1

f2

f3

f4

f5

f6

f7

f8

f9

f10

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...