Published On: 5 Mars, 2016
Bota |

Greqia kërcënon Shkupin e Beogradin për kufijtë

Ministria e Jashtme greke i ka dërguar një notë të ashpër proteste Maqedonisë dhe Serbisë lidhur me qëndrimin e këtyre të fundit në çështjen e emigrantëve dhe mbylljes së kufijve.

Sipas Ministrisë së Jashtme greke, mbajtja mbyllur e kufijve midis saj, Maqedonisë dhe Serbisë rrezikon të dëmtojë rëndë marrëdhëniet dypalëshe me gjithë efektet që ky qëndrim i Athinës do të ketë në proceset integruese të tyre, por edhe në kuadër të situatës politike në rajon, ndaj Athina i fton këto vende të hapin kufijtë dhe të lejojnë kalimin e emigrantëve që kanë destinacion vendet perëndimore, raporton Tch.

Ky qëndrim i Athinës i bashkëngjitet asaj që qarqe diplomatike e quajnë përballje me vendet e “korridorit ballkanik të emigrantëve” për çështjen e mbylljes së kufijve.

Nota e protestës dërguar pasditen e së shtunës, vlerësohet si e ashpër dhe konsiderohet si një mjet presioni për mundësinë e hapjes së kufijve dhe pakësim të barrës tepër të rëndë të mbajtjes së më tepër se 70 mijë emigrantëve që tashmë kanë mbërritur ose po mbërrijnë në Greqi.

Ajo është në kuadër të incidenteve të krijuara mes saj dhe Austrisë për vendimin e kësaj të fundit për të mos lejuar emigrantët të kalojnë transit në territorin e saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...