Published On: 23 Shkurt, 2016
Bota |

Greqia heq refugjatët nga kufiri me Maqedoninë

Policia e Greqisë ka nisur të martën të largojë njerëzit nga kufiri i vendit me Maqedoninë, pasi një vendim i beftë i shtetit ballkanik për të ashpërsuar kontrollet kufitare i ka lënë mijëra njerëz të bllokuar.

Autoritetet kanë thënë se emigrantët dhe refugjatët kryesisht afganë po transportohen me autobusë për në Athinë, në jug të vendit, transmeton Gazeta Blic.

Një ditë më parë, Greqia i kishte bërë thirrje Maqedonisë që të hapte kufirin e saj, pasi më shumë se 10.000 meshkuj, femra dhe fëmijë kishin mbetur të bllokuar në veriun e vendit, dhe 4.000 të tjerë në qytet-portin e Pireut.

Bllokimi i emigrantëve ka ndodhur pasi Maqedonia ua ka mohuar hyrjen në vend refugjatëve nga Afganistani, duke thënë se po ndiqte një hap të ngjashëm të ndërmarrë nga Serbia. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...