Published On: 30 Gusht, 2016

Grekët e vranë gjeneralin italian, që zbuloi se grekët mashtronin për territorin duke i detyruar shqiptarët të flisnin greqisht


Kur me 1923 ndaheshin kufijtë jugor me Greqinë

 

Çezar Ndreu

Komisioni ndërkombëtar me në Krye Gjeneralin italian Enrico Tellini shkuan, në një fshat me popullsi tërësisht shqiptare, fshati Mollë?
Grekët si pasardhës të ‘kuajve të Trojes’, në çdo vend ku Komisioni shkonte përpara mblidhnin fshatarët dhe duke i kërcënuar i detyronin që askush ato ditë të mos fliste Alvanikoi, pra shqip,

Tellini një ushtarak i zgjuar diku e kuptoi këtë hile alla greke.

Një ditë në këtë fshat me përkthyes shqiptar filloi tu fliste shqip fshatarëve.
Askush prej tyre nuk i përgjigjej shqip.
Paçka se veshjet dhe fizionomia ndryshonte me fshatarët grek të zonave banuar me ta.

Një mëngjes ai mblodhi fshatin dhe pala greke mundohej ti servirte gënjeshtra se këta ishin grekë, atëherë Tellini ju tha, më bini fëmijë së bashku me fshatarët.

Në qendër të fshatit u mblodhën pleq, gra, fëmijë veshur me fustanella shqiptare.
Atëherë ju drejtu palës greke.
Këta fëmijë ç‘gjuhë flasin?
-Greqisht thanë grekët.

Mirë, pra tha Tellini dhe kishte nxierr një çantë të vogël me karamele dhe ua hodhi fëmijëve tek këmbët.

Atëherë fëmijët e harruan frikën që ju kishin fut grekët dhe duke u zënë për karamele filluan dhe flisnin shqip alvanikoe.

Atëherë grekët e panë njëri tjetrin si të dhj.. rë dhe nuk zgjati shumë Tellinit i dolën në prit dhe e vranë diku do shqiptar që më vonë pala greke i justifikoi vrasësit se e vranë Tellinin për hakmarrje personale.

Enrico Tellini u vra me 23 Gusht 1923.
Shteti shqiptar i para 1944 i vendosi një monument madhështor Enrico Tellinit në Tiranë në shenjë mirënjohje që flijoi jetën për vendosjen e kufijve jugor të shtetit shqiptar.

Me ardhjen e Partisë Komuniste shqiptare në pushtet Monumenti Tellini hidhet në erë.

Dhe sot në Shqipëri nuk ka asnjë pllakë të përkujtohet ky hero.

Në Firencë të Italisë ndodhet Monumenti ku shteti italian përkujton birin e tij që ra në territorin shqiptar.

Viva Enrico Tellini
Lavdi dhe mirënjohje Enrico Tellinit!

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...