Published On: 12 Tetor, 2016

Gramatika e pastudiuar e gjuhës Shqipe, libër i vitit 1866 botuar në Romë

 

Nga Çezar Ndreu

 

Grekët po dhe Serbët në propagandën e tyre shpesh i akuzojnë Shqiptarët se nuk kanë pasur një gjuhë të shkruar. Shteti i ri grek që u formua 40 vjet para se të botohej ky libër trumbetonte se shqipja ishte një gjuhë e pashkruar më parë, por e vërteta qëndron ndryshe. Ky libër i gramatikës Shqipe hedh poshtë çdo pretendim apo propagandë si greke dhe serbe. Pra keni një libër që shtjellon gramatikën shqipe, jep alfabetin dhe gjithashtu shtjellon format e ndryshme të gjuhës dhe merret me zgjedhimin e foljeve.

Ky libër ndodhet në bibliotekën e Oxfordit.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Se kushe jane serbet me se miri i ka pershkruar ministri i brendeshem i qeverise se serbise ,zvicrani me preardhje gjermane Archbale Reice i cili edhe e shkroi nji liber dhe e titulloi me , ” L’ecoute serb ” andaj shqiptaret dhe serbet as qe mund te krahasohen sepse jane dy nivele te ndryshme .
  Serbet s kane kurfar lidhje me ruset.Po te kishin qene serbet rastesisht ndonji derivat rus ,rusija cariste kurre nuk do ta perdorte ushtrine e saje per debimin e tyre nga rusija.Srbet jane debuar dhunshem nga rusija sepse ne rusi kane qene trup i huaj.,kane qene ardhacak nga Azija , te pa toke e te pa strehe.Serbet si trup dhe popull i huaj ne rusi s mund te qendronte .Po te kishin pase serbet edhe ndonji lidhje me te vogel me ruset ata ne asnji menyre nzk do te ishin debuar nga ushtria ruse.
  Shqiptaret jane pasardhes te pellazgeve ,te ilireve dhe dardaneve ,popull autokton i cili e kishte populluar ballkanin
  Kjo pra eshte arsyeja se serbet e shqiptaret jane popuj me kulture te niveleve te ndryshme,te nivelit varvar e vandalist mongolian dhe nivelit civilizues ilir

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...