Published On: 22 Gusht, 2016

Grafite me simbole serbe në Ambasadën e Kosovës në Paris, MPJ: Akt barbar!

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës me anë të një deklarate drejtuar mediave ka dënuar sulmin ndaj simboleve të Ambasadës së Kosovës në Paris, ku u dëmtua pllaka e ndërtesës. MPJ e Kosovës i ka kërkuar autoriteteve franceze që të identifikojë dhe dënojë autorët. Në pllakën, e vendosur në hyrje të ambasadës, sot persona ende të paidentifikuar shkruajtën grafite me simbole nacionaliste serbe.

“Sot para dite, stafi i Ambasadës e Kosovës në Paris e ka gjetur të dëmtuar pllakatën në hyrje të ndërtesës ku ndodhet Ambasada, e cila është vandalizuar me simbole nacionaliste serbe të kohës së Millosheviçit dhe ekstremistëve e nacionalistëve serbë. Ministria e dënon këtë akt barbar që është jashtë çfarëdo standardi dhe rregulli diplomatik dhe ka kërkuar nga autoritetet kompetente të sigurisë në Francë t’i gjej fajtorët të cilët duhet të marrin dënimin e merituar”, citohet në njoftimin e MJP-së.

Nga ana tjetër, Ministria e Punëve të Jashtme kosovare ka bërë të ditur se shërbimi diplomatik nëpër botë do të vazhdoj ta kryej punën e tij në mënyrë profesionale dhe në shërbim të interesave të qytetarëve të saj, pavarësisht kërcënimeve e shantazheve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...