Published On: 16 Shkurt, 2016

Grabovci: Seanca mbahet të premten, presidenti zgjidhet kur të vije momenti

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci ka bërë të ditur se të premten do të mbahet seanca e rregullt e Kuvendit të Kosovës duke filluar nga ora 10:00, raporton Indeksonline.

Ai ka kritikuar edhe qasjen e opozitës e cila është deklaruar kundër mbajtjes së seancës solemne për kremtimin e 8 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, e që do të ishte seanca e parë për këtë vit, dhe e para e sesionit pranveror.

“Kemi dhënë vërejtje pse nuk ka seancë solemne sepse për qytetarët e Kosovës nuk ka datë më të veçantë. Kishte kundërshtim këmbëngulës [nga opozita] që të mos ketë seancë solemne. Provokim nuk mund të jetë sepse 90 deputetë nuk mund të viktimizohen për 30 deputetë. Po t’i pyesim deputetët e opozitës edhe ata janë kundër kësaj dhune që po ndodhë tash e sa kohë”, ka theksuar Grabovci pas mbledhjes së Kryesisë.

Ai i ka bërë thirrje opozitës që t’i merr përgjegjësitë që i takojnë në fuqizimin e shtetit sepse siç ka thënë ai, nuk ka kohë për të humbur.

“Pasojat e kësaj bllokade do të jenë afatgjata. I bëj thirrje opozitës që t’i lënë tekat”, ka shtuar Grabovci.

I pyetur se kur do të mbahet seanca për zgjedhjen e presidentit, ai ka thënë se kjo seancë do të mbahet në momentin e duhur.

“Seanca për presidentin do të mbahet atëherë kur është momenti. Do të jetë në përputhje me ligjet e Kushtetutën. Nuk dyshojmë që deri në fund të këtij muaji do të zgjidhet presidenti”, ka thënë tutje Grabovci. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...