Published On: 5 Shkurt, 2016

Grabovci mërzit popullin: Thaçi- president, mandatin e vazhdonë deri më 2022-ën!

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci, është shprehur i bindur se zëvendëkryeministri i tanishëm i Kosovës, Hashim Thaçi, do ta marrë postin e presidentit. Megjithëkëtë, ai në një prononcim për Gazetën Blic, ka thënë se nuk ka rëndësi data se kur do të zgjedhet presidenti, ndonëse koha përfundimtare për ta votuar presidentin, siç ka thënë ai, është fundi i shkurtit.

“Thaci do të zgjedhet president, padyshim. Ne e kemi marrëveshjen me partner të koalicionit. Koalicioni është stabil dhe funksional. Nuk është shumë me rëndesi se kur do të votohet, por se do të zgjedhet. Deri ne fund të shkurtit është verdikti i fundit për zgjedhjen e presidetit”, ka thënë ai për Gazetën Blic.

Përpos kësaj, Grabovci është shprehur i bindur se me qeverisje do të vazhdojnë deri në 2018, e po ashtu, ai ka thënë se nuk duhet lënë anash mundësia që Kosovën ta qeverisin deri në 2022-ën.

“Do të ecim deri në 2018-ën. Nuk e përjashtojmë mundësinë që mandatin ta vazhdojmë deri më 2022-ën dhe opozita do të mbetet vetëm duke kërkuar zgjedhje”, ka theksuar shefi i grupit paralamentar të PDK-së.

Ndryshe, partitë opozitare kanë paralajmëruar se fundi i qeverisë aktuale do të vije së shpejti, e gjithashtu kanë paralajmëruar edhe bllokim të kuvendit edhe gjatë seancave në vazhdim, rrjedhimisht edhe gjatë seancës kur pritet të votohet Hashim Thaçi për president.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...