Published On: 11 Janar, 2016

Grabovci: Me i thirr Pozita qytetarët në protestë kishit me e pa ju sa do të ishin ardh

  • Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci nuk pajtohet me përllogaritjet e Policisë së Kosovës se në protestën e së shtunës të opozitës kanë qenë 8 mijë protestues. Ai e ka pranuar se ka qenë numër më i madh i protestuesve.

Ai duke iu kundërpërgjigjur deputetit të VV-së, Glauk Konjufca, ka thënë për RTK-në se deputeti Konjufca si përfaqësues i opozitës, publikisht po bën thirrje për rritjen e akteve të dhunës që është shqetësuese.

“Opozita bashkërisht besoj se në të ardhmën e afërt do të bëj një analizë të ngjarjeve të së shtunës dhe do të distancohet nga aktet e dhunës në 9 janar. PDK që ditët e para ka dal me qëndrim të qartë, ne kemi deklaruat se jemi të gatshëm ti debatojmë të gjitha gjërat dhe pastaj të marrim vendime të përbashkëta”, ka thënë Grabovci.
Ai ka theksuar se një pjesë e deputetëve të opozitës ka vërtet shqetësime, të cilat i ka quajtur edhe shqetësime të tija, sepse kanë të bëjnë me jetën dhe mirëqenien e qytetarëve.
“Një pjesë e opozitës ka qenë, është dhe vazhdoj të tregoj se ka mision destabilizimin e gjendjes në Kosovë. Qytetari i Kosovës e ka përjetuar në palcë dhunën dhe ne kemi ndarë mendjen se fati ynë është bashkë me BE-në”, ka thënë Grabovci, duke ftuar deputetët që ti kordinojnë veprimet dhe mos të veprojnë në përputhje me armiqtë.
Ai ka thënë se PDK-ja është e gatshme që të jap maksimumin për zgjidhje, mirëpo sipas tij, zgjedhjet nuk janë zgjidhje e problemit.
“Konjufca është i entuziazmuar për 10 -15 mijë qytetarë që morrën pjesë në protestë, por sikur pozita ti bënte thirrje qytetarëve për protestë, ku do të mbetej opozita dhe Konjufca. Forma që ka zgjedh opozita dhe mjetet që po i perdor nuk janë adekuate”, ka potencuar Grabovci.
Ai ka ftuar opozitën që të ulet dhe të mendoj si të gjej një zgjidhje dhe të fitoj besimin e qytetarëve,
“PDK ka qenë është dhe do të jetë e gatshme pa asnjë fije frike të dal para qytetarëve dhe të kërkoj një vlerësim të punës dhe jam i bindur se me ndryshimet pozitive që ka bërë në vend, qytetarët duhet ta bëjnë një krahasim me kohën para 2008 dhe pas këtij viti”, ka përfunduar ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...