Published On: 16 Mars, 2016

Grabovci mbetet pa përgjigje pse LDK nuk e votoi anëtarët e OSHP-së

Shefi Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci ka mohuar akuzuat se mos votimi i anëtarëve të Organit Shqyrtues të Prokurimit ka ndodhur për interesa partiake.

Ai ka thënë se ata kanë pasur një panel profesionistë dhe të paanshëm të cilit edhe i kanë besuar.
Anëtarët për bord të OSHP-së, të martën nuk morën votat e mjaftueshme për tu emëruar në këtë organ, pasi deputetët e LDK-së nuk votuan dhe, disa prej tyre nuk kanë marr pjesë në seancë.
Grabovci për lajmi.net ka thënë se nuk i di arsyet se pse deputetët e partnerit qeverisës nuk kanë votuar dje.
“Nuk i di arsyet pasi që nuk kam pasur rastin të bisedojmë. Ajo çka mund te ju them është se deputetët e PDK-së e kanë votuar duke pasur parasysh edhe rëndësinë e emërimit të anëtarëve të OSHP-së”, ka thënë Grabovcim, për lajmi.net.
Ai është shprehur se beson që shumë shpejt kjo çështje do të jetë në Kuvend dhe do të emërohet këta anëtarë.
Kurse zyrtarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, kanë heshtur lidhur më këtë çështje. Lajmi .net ka provuar të martën dhe të mërkurën për të marr një sqarim nga ta por ata nuk janë shprehur të gatshëm të flasin.
Mos miratimi i anëtarëve të OSHP-së është kritikuar nga Presidentja e vendit dhe ministri i Integrimeve Europiane Bekim Çollaku, si dhe analistë e diplomat të huaj në vend, duke vlerësuar se më këtë veprim është rrezikuar procesi i liberalizimit të vizave.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...