Published On: 20 Qershor, 2016

Grabovci hap mendjen për Demarkacioni

Edhe pse Partia Demokratike e Kosovës ende s’ka vendosur nëse do ta votoj apo jo, projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit, ajo i bën thirrje Qeverisë që ta procedoj këtë çështje sa më shpejt në Kuvend.

 Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci, në një prononcim për Gazetën Blic ka mohuar se partia e tij ka vendosur nëse do ta votoj apo jo, raporton gazetablic.com

 “PDK-ja ende nuk ka vendosur, nëse do ta votoj apo jo, duhet të thellohemi më shumë në gjetje dhe hulumtime për ta kuptuar saktë se ku qëndron pika kufitare në mes Kosovës dhe Malit të Zi”, ka thënë Grabovci.

Por, përkundër asaj që PDK-ja nuk ka vendosur, Grabovci thotë se Qeveria duhet ta sjell këtë çështje në Kuvend, pa u vonuar.

Qeveria duhet ta procedoj çështjen e Demarkacionit, duke i respektuar edhe afatet kohore dhe ligjore, dhe të sjell edhe material shtesë mbi atë që u kërkohet deputetëve të votojnë. Pra, rrjedhimisht deputetët duhet të informohen mirë për këtë çështje, përpara se të futet në votim“, tha Grabovci.

Në anën tjetër, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Faton Abdullahu në një deklaratë për media e ka cilësuar si të përfunduar çështjen e Demarkacionit.

Qeveria konsideron se e ka shtjerr këtë problem dhe ajo çfarë ka është thënë nga dy komisionet  është se vija kufitare me Malin e Zi është në rregull”, ka thënë Abdullahu.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...