Published On: 10 Gusht, 2017

Gra shtatzëna e fëmijë shqiptarë të shtrirë në dysheme…trageti i linjës Bari- Durrës (Video)

  • Dikur kur Shqipëria prekej nga valët e para të hapjes së kufinjve dhe lirisë që fali rënia e komunizmit, tragetet në portin e Durrësit ishin të mbipopulluara, gjithsecili kush të shkonte i pari drejt Italisë dhe të largohej nga ferri me emrin Shqipëri.

Sot pas 27 vitesh, situata ka ndryshuar për mirë, por jo në të gjitha herët. Këto pamje të publikuara disa ditë më parë, tregojnë edhe njëherë panoramën e shëmtuar të fillim viteve 90’. Ka qenë një qytetare e cila duke ardhur nga Italia për në Shqipëri, ka postuar këto pamje nga linja e tragetit Bari- Durrës.

“Pershendetje Shqiperia jone!

Shikojeni pak se cfare behet me tragetet e linjes Bari-Durres.

Hera e pare qe vij ne Shqiperi me traget, eshte cnjerezore qe 1 grua shtatzane te fleje ne dysheme gjithashtu edhe femije, 1 apo 2 vjec vetem sepse trageti nuk ka dhoma te lira…”, shkruan nje emigrante shqiptare qe kthehet ne atdhe permes linjes detare./Gazeta Express

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...