Published On: 3 Prill, 2016

Goditi 15 herë me thikë gruan pas divorcit, dënohet me 16 vite burg

  • Gjykata për Krimet e Rënda ka vulosur një dënim me 24 vjet heqje lirie për një 48­vjeçar të akuzuar për tentativën e vrasjes së bashkëshortes së tij.
  • Ngjarja e ndodhur në qershor të vitit të kaluar në Durrës ka pasur si motiv kërkesën për divorc nga ana e bashkëshortes së të pandehurit Lutfi Beli, që nuk është pritur mirë prej tij.

I pandehuri Beli u shpall fajtor për akuzën e “vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare”, mbetur në tentativë. Në përfundim të një procesi të zhvilluar me kohë të shkurtuar një pesëshe gjykuese e Krimeve të Rënda vlerësoi të provuar akuzën e ngritur ndaj 48­ vjeçarit.

Në konkluzionet përfundimtare, përfaqësuesi i akuzës kërkoi dënim me 27 vjet heqje lirie, ndërsa avokatja e tij kërkoi ndryshim të kualifikimit të veprës penale, duke pretenduar veprën “dhunë në familje”. I pandehuri përfitoi uljen të dënimit për shkak të gjykimit të shkurtuar.

“Bazuar në nenin 406/1 të Kodit të Procedurës Penale, të pandehurit Lutfi Ahmet Belit i ulet një e treta e dënimit dhe dënohet përfundimisht me 16 vjet burgim”, thuhej në dispozitivin e vendimit.

Ngjarja në të cilën është përfshirë i pandehuri ka ndodhur në hyrje të qytetit të Durrësit, pranë Stacionit të Trenit. Pas një konflikti verbal që i ka pasur me bashkëshorten e tij, ai e ka goditur atë më grushte dhe me shkelma. Në vijim, ai dyshohet se e ka qëlluar atë më një mjet prerës, duke i shkaktuar 15 plagë në trup.  Pas këtij veprimi i pandehuri është larguar nga vendi i ngjarjes. E dëmtuara, e lënë e plagosur rëndë në rrugë, është transportuar në fillimisht në spitalin e Durrësit e madje, për shkak të plagëve të rënda, në kryeqytet, ku pas ndërhyrjes së mjekëve ka kaluar rrezikun për jetën. (panorama)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...