Published On: 2 Mars, 2016

Godet Thaçin Mulaku, krijimi i një komune serbe – për interesa të Serbisë

LEXONI EDHE: http://www.shqiptari.eu/berisha-a-ju-kujtohet-raporti-xhavit-haliti-dyshohet-per-vrasjen-e-ilir-konushevcit-ukes-2/

http://www.shqiptari.eu/iliri-i-lagjes-mergimi-i-luftes-heroi-i-nderuar-pas-luftes-kosoves-ia-fali-jeten/

Ideja e formimit të një komune të re më shumicë serbe duket se do ta prekë edhe Vushtrrinë, dy fshatra është thënë se do të shkëputen nga Vushtrria. Formimi i kësaj komune, thuhet të jetë pjesë e marrëveshjes ndërmjet PDK-së e LDK-së me Listën Serbe, për zgjedhjen e Hashim Thaçit president.

Por, kryetari i Vushtrrisë, Bajram Mulaku ka thënë se kjo komunë është në interes të Serbisë.

Ai e ka cilësuar këtë ide të gabuar dhe që shkon në interes të Serbisë.

“Mundësitë mund t’i krijoj vetëm politika për ndryshe nuk është ide e mirë është ide politike që nuk është dashur të realizohet dhe besoj që nuk do të realizohet. Kjo ide bëhet për interesa të Serbisë, që ka qenë ide edhe akademisë së shkencave të Serbisë.”

“Në këto fshatra ka edhe popullatë shqiptare. Sipas kësaj ideje do të lidhen katër fshatra. Prelluzha, Babimovci, Gllavotini edhe Graca,” ka thënë Mulaku, njofton Klan Kosova.

Më tej, Mulaku ka shtuar se nëse varet nga ai kjo gjë nuk do të ndodhte – njësoj nëse pyetet edhe qytetari vushtrrias.

“Kjo është çështje politike, por nëse pyetet qytetari dhe kryetari kjo nuk do të ndodhë, nuk është logjike që të pyeten vetëm qytetarët e këtyre fshatrave,” ka përfunduar Mulaku, njofton Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...