Published On: 21 Maj, 2016
Bota |

Gjykatësit grek u thonë sirianëve që Turqia nuk është vend i sigurtë

Gjykatësit grekë kanë vendosur që një azilkërkuese siriane nuk duhet të kthehet në Turqi, pasi sipas tyre Turqia nuk është vend i sigurtë.

Aktivistët e Amnesty International thonë se ky vendim hedh dyshime mbi marrëveshjen BE-Turqi, shkruan BBC, transmeton koalb.com.

 Sipas refugjatëve ne Turqi u mungojnë të drejtat themelore të njeriut dhe gjatë gjithë kohës janë në rrezik që të kthehen pas në Siri.

Një burim i BBC-së nga Ministria greke për Migrim, ka thënë se gjykatësit kanë vendosur vetëm për një individ.

Në të njejtën ditë kur u dha vendimi i gjykatësve, autoritet greke dhe BE-ja kanë kthyer 51 emigrantë në Turqi nga ishujt Lesbos dhe Kos. /Koalb.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...