Published On: 21 Qershor, 2016

Gjykata Speciale në fund të vitit do të “dridh” Kosovën

Gjykata Speciale pritet që në fund të këtij viti të ngrejë aktakuzat e para ndaj ish-eprorëve të UÇK-së, nën dyshimet për krime të luftës në vend. Ngritja e aktakuzave thuhet se do ta “dridhë” Kosovën, meqë përflitet se të arrestuarit do të jenë zyrtarë të profilit të lartë

Gjykata Speciale tashmë është në përfundim të kompletimit me stafin administrativ, gjyqtarët dhe prokurorët dhe shumë shpejt pritet funksionalizimi i saj i plotë. Funksionalizimi i plotë do t’i hapë rrugë ngritjes së aktakuzave të para për ish-eprorët e UÇK-së, lidhur me pretendimet për krime lufte gjatë viteve 1998-1999.

Tashmë Këshilli i Bashkimit Evropian ka miratuar buxhetin për mbështetje të dhomave të Gjykatës Speciale prej afro 29 milionë eurosh për një periudhë njëvjeçare, përderisa  është përmbyllur edhe konkursi për rekrutimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Javë më parë në një intervistë për gazetën “Zëri”, shefi i Zyrës së BE-së në vend, Samuel Zbogar, ka thënë së Kosova ka kompletuar detyrat e saj të parashtruara rreth Gjykatës Speciale, por janë duke pritur ratifikimin e Marrëveshjes nga Holanda. /Zeri

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. haku thotë:

    Gjykata Speciale dhe gjykimi i krimeve te luftes te viteve 1998-1999 eshte nje marri e cila nuk eshte dashtur te ndodh ne asnje menyre. Kjo tashme nuk mund te ndalet. UCK-ja, as vet nuk e di cila, mbane pergjegjesine me te madhe. Ne lufte per Kosoven nuk ndahej as nga ajo per pushtet. Lufta per pushtet gjithsesi krijonte edhe kundershtaret nga radhet e bashkekombaseve. Dhe, kur okupatori hiqet qafe bashkekombasit mbesin. Mbesin si te hasmuar dhe me armiq se armiku, se okupatori. Pajtimi ishte i domosdoshem. Nuk u gjet asnje ‘ANTON CETTE’ qe ti pajtonte. Rezultati i kesaj kryenecsie eshte kjo cka eshte kah ndodhe. UCK-ja do ta dale si organizate kriminale. Kjo, ngase nuk ishim ta gatshem te tregojme se c’ndodhi me shpiunet e vrtet dhe se pse ata u likuiduan. U likuiduan me faj apo pa faj. Pra ishim frikacak te dilnim haptazi te tregojme realitetin e ndodhive te asaj lufte, dhe pse jo te tregojme arsyen e likuidimeve.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...