Published On: 19 Janar, 2016

Gjykata norvegjeze i dënon me 35 vjet burg dy pjesëtarë kosovarë të ISIS

  • Dy shqiptarë nga Kosova dhe një shtetas tjetër janë dënuar nga një gjykatë në Norvegji për shkak se kanë marrë pjesë në Shtetin islamik në Siri. Shqiptari Valon Avdyli, 29-vjeç me origjinë nga Kosova dhe banues në Norvegji është dënuar me 4 vite e 9 muaj burg.

Bashkë me të është dënuar me 4 vite e 6 muaj burg një shtetas nga Somalia.

Vëllai i Valonit, Visar Avdyli, 26-vjeç është dënuar me tetë muaj burg për shkak të shkeljes së ligjeve norvegjeze dhe ofrimin e ndihmës për Shtetin Islamik, pasi i ka dërguar veshje dhe armë.

Sipas shërbimeve sekrete të këtij vendi, më shumë se 70 norvegjezë kanë marrë pjesë apo ende marrin pjesë në luftën në Siri. /Dita/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...