Published On: 7 Prill, 2016

Gjykata e shpallë të kundërligjshëm vendimin e ish-rektorit Zejnullahu për 69 profesorë _(Video)

Gjykata Themelore e Prishtinës e ka vlerësuar si të kundërligjshëm vendimin e ish-rektorit, Ramadan Zejnullahu, për të mos i paguar me rrogë të dyfishtë 69 profesorët dhe asistentët e Universitetit “Hasan Prishtina”.

Vendimi ishte marrë nga ish-rektori Zejnullahu , në dhjetor të 2014-ës. Për këtë, Universiteti i Prishtinës do të duhet t’ua kompensojë afro 1 milion euro rroga këtyre profesorëve, të cilët nuk u paguan për rreth 16 muaj.

Por, Këshilli Drejtues ka diskutuar vetëm për mënyrën e pagesës, por jo edhe nëse do ta ankimojë vendimin e shkallës së parë.

Kjo për faktin se ky organ është i bindur se ish-rektori ka vepruar gabimisht e njëanshëm kur ua ka ndaluar pagat 69 profesorëve, të cilët kanë qenë të angazhuar edhe në institucione të tjera publike, përveç universitetit.

Në mesin e atyre që do të kompensohen për pagat e humbura janë edhe kryeministri Isa Mustafa, ish-kreu i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ministrat Arsim Bajrami, Avdullah Hoti, Bekim Qollaku, Kujtim Shala dhe Hykmete Bajrami, pastaj Besim Beqaj, Sabri Hamiti, Idriz Vehapi, Ramë Vataj, Mytaher Haskuka etj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...