Published On: 16 Shkurt, 2016

Gjykata bllokon asetet e Neymarit në vlerë prej 45 milionë euro

  • Gjykata federale në Sao Paulo ka njoftuar se ka lëshuar një urdhër për të ngrirë asetet e Neymarit në vlerë pothuajse 45 milionë euro.

Në të janë të përfshira një jaht, një avion dhe disa prona, transmeton Koha.net shkrimin e BBC.

Sulmuesi i Barcelonës është i akuzuar për evazion fiskal për vitet 2011-13 dhe është duke u përballur me procedura ligjore. Ai i kishte mohuar këto akuza.

Pjesë e aseteve të ngrira janë edhe tri kompani të familjes së tij. Prokurorët akuzojnë Neymarin për krijimin e kompanive si fronte për të paguar një normë më të ulët të tatimit.

Ata kanë kërkuar që Neymari të paguaj deri në 14 milionë euro taksa, që sipas tyre janë të padeklaruara. Gjykata ka marr vendim për të ngrirë asetet e tij në mënyrë që sulmuesi brazilian të paguaj taksat, plus dënimet e mundshme.

“Nëse ai i paguan taksat atëherë rasti mbyllet. Legjislacioni ynë nuk është shumë i ashpër”, ka thënë një auditor.

Ai në muajin e kaluar së bashku me babanë e tij ishin paraqitur në gjykatë për akuza të njëjta, por që i kanë mohuar ato.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...