Published On: 18 Tetor, 2016

“Gjurmë shqiptare”, molosët e fundit – Video

Veç qenit të Sharrit, shqiptarët kanë edhe një racë tjetër autoktone, kaq shumë të njohur, por kaq pak të reklamuar. Ai është qeni molos, që vjen nga fisi i njohur iliro-epiriot.

Cikli “Gjurmë shqiptare” i gazetarit Marin Mema ka sjellur në ekranin e Top Channel, historinë e jashtëzakonshme të një race, që zgjodhën ta mbajnë që në antikitet Aleksandri i Madh, Pirro i Epirit, Karli i 5-të i Spanjës e deri tek Atila, prijësi i Hunëve.

Një racë kjo, nga e cila vijnë genetikisht të paktën 100 raca të tjera molosoide, apo “mastiff” siç njihen ndryshe në shumë vende të botës.

Një udhëtim në kërkim të qenit molos, që ende gjendet në Shqipëri. Shqiptarët, kombi që kanë dy raca autoktone: qenin e Sharrit dhe qenin molos.

/ Top Channel

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...