Published On: 9 Tetor, 2016

Gjukanoviq: Serbët të heqin dorë nga Kosova, që e kanë humbur

Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, thotë se në rajonin e Ballkanit, stabiliteti asnjëherë nuk ka qenë i garantuar dhe se nuk mund të thotë me siguri se ai nuk mund të shndërrohet në “fuçi baruti”.

“Ballkani sot është në udhëkryq”, tha Gjukanoviq për botimin e sotëm të gazetës beogradase “Politika”, dhe ka shtuar se “aq pak duhet që lavjerrësi ballkanik të lëvizë kah Brukseli, por nuk duhet që përsëri të humbemi në djerrinat ballkanike”.

Në këtë kuadër, Gjukanoviq ka shfaqur shpresën se “do të fillojmë ta harrojmë retorikën ballkanike dhe më shpesh të komunikojmë me gjuhën evropiane”.

 Sipas tij, rajoni kurrë nuk do të jetë stabil, nëse raportet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës nuk janë të shëndosha, ndërsa para disa ditësh tha se Mali i Zi nuk ka dashur ta lëndoj Serbinë me pranimin e pavarësisë së Kosovës.

“E kuptoj emocionin e opinionit serb kur kemi të bëjmë me raportin ndaj Kosovës, por gjeneratat e sotme nuk duhet të udhëheqin luftëra që janë humbur më herët”, tha Gjukanoviq, dhe ka shtuar se “është i nevojshëm koncentrimi në atë që është e mundshme, të mendohet dhe realizohet vizioni i ardhmërisë për popullin dhe shtetin e vet”, tha kryeministri malazez.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. m.muharremi thotë:

    Nese Anglia superfuqi botrore ka hequr dore nga Trepca qyshe ne fundvitet e 30-ta , ateher domosdoshmerisht , do te heqe dore edhe Serbija parazite edhepse , per 45 vite e cfrytezoi Trepcen ne menyren me shtazakake qe mund ta cfrytzoje nji pushtues i pacivilizuar sic ishte Serbia ( nene ombrelken e Jugosllavise ) z.Gjukanoviq.Parolla e shumeperfolur dhe e propoganduar me vite e dekada nga vete serbet dhe Serbia gjate kohes kure jetuam bashke ne nji shtet ka perfunduar ,ka vdekur dhe serbet me nuke do te mund te kendojne e hedhin valke si : ” Trepca punin, Beogradi nderton ” ashtu si nuke do te mund te hapin ,gjoja institute kerkimore ne Beograd , ne emer te Trepces sikur i kishin te hapura per 45 vite , me dhjetra mijra te punesuar.Joo z.Gjukanoviq , keto kohra idilike per serbet jane perfunduar dhe , ne me ta munde te jetojme vetem si fqinje pore ,kurresesi si skllavipronar serb dhe sklkever shqiptar.Ata edhe mund te mose pajtohen dhe ky eshte problem i tyre i nderuar z.Gjukanoviq por , ne me dashamiresi u themi ,large duarte nga Trepca dhe Kosova .Same shpejte serbet ta kuptijne ,aqme mire do te jete pere ta dhe gjuthe rajonin e Ballkanit z.Gjukaniviq

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...