Published On: 11 Janar, 2016

Gjuha e funksionarëve të BDI-së, gjuhë rrugaçësh!

Gjuha e përdorur e politikanëve të partisë shqiptare në pushtet kohëve të fundit është bërë e rrezikshme. Kjo gjuhë i ngjanë gjuhës së rrugaçëve dhe është një diskurs i ulët i një shtrese më të ulët të popullsisë

Në Maqedoni është bërë normë edukate, apo trend i ditës për politikanët tanë fjalori i ndyrë, fjalori kriminal dhe denigrues për kundërshtarët politikë.

Ditë më parë deputeti i BDI-në Mervan Xhemaili,  i quajti qenë, kritikuesit e liderit të këtij subjekti politik, Ali Ahmetit.

Deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti adresoi kritika të ashpra në drejtim të bashkë partiakut të saj, Artan Grubi, duke e quajtur atë si “huligan dhe nxitës i konflikteve”.

Ndërkaq, si kundër reagim, Veton Grubi, vëllai i deputetit të kritikuar, e quan bushtër, Ermira Mehmetin.

Fjalori denigrues i politikanëve shqiptar është parë edhe gjatë prezantimit të materialeve të përgjuara ku lideri i BDI-së, disa bashkëpartiak të tij i quan kuaj e mushka.

Në këto video materiale, funksionarë të lartë të kësaj partie shajnë me nënë e babë kundërshtarët e tyre.

Analisti i njohur shqiptar, Nexhmedin Spahiu thotë për agjencinë e lajmeve INA se, mes politikanëve shqiptar, por edhe më gjerë, në përgjithësi në Ballkan ka rëndë Kodi etik.

Sipas tij, “skena politike në Shkup, Tiranë e Prishtinë është fëlliqur aq shumë, kështu që fjalori i përdorur kohëve të fundit është komplet sinkron realitetit ekzistues”.

Gazetari Xhenis Sulejmani thotë se politikanët janë bërë matrapazë që shajnë dhe ofendojnë zërat kritikë që nuk pajtohen me realitetin e hidhur në Maqedoni.

“A kanë deputetet imunitet me i thënë qenë gjithsecilit që nuk pajtohet me qëndrimet e tij dhe të liderit?! … A është pasqyrë e derexhesë së popullit kur një deputet u thotë qen oponentëve politik ?! Janë  çështje që duhet trajtuar për hir të moralit në politik, për hir të njerzillëkut”, thekson ai.

Analistët theksojnë për agjencinë INA se, ndalimi i fjalorit të ndyrë dhe kriminal, të politikanëve tanë duhej të ishte detyrim moral, por dhe kushtetues e ligjor, pasi ai bën një efekt psikologjik shkatërrues te rinia, dhe po ashtu shkakton në publikun e gjerë kriza të mëdha besimi. (INA)

 

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...