Published On: 8 Tetor, 2016
Bota |

Gjuetarët amerikanë të stuhive, me aeroplan futen në qendër të uraganit vdekjeprurës Matthew (Video)

Goditjet e erërave, me këtë rast, kanë arritur në 220 kilometra në orë

Uragani Matthew cili ka shkatërruar së fundmi Haitin e po shkon përgjatë brigjeve të Karolinës së Jugut në SHBA, deri tash ka marrë më shumë se 800 jetë njerëzish dhe disa qytete ka rrafshuar për toke.

Very turbulent flight today into the eye of powerful Cat 4 on WP-3D Orion . Credit: CAPT Tim Gallagher/NOAA

Dy pilotë të Agjencisë Kombëtare të Oaqenisë dhe Atmosferës (NOOA), të quajture Hurricane Hunters (që në përkthim i bie gjuetarët e uraganeve), me qëllim kërkimi janë futur në qendër të uraganit ku erërat godisnin me 220 km/h, ndërsa videon e kanë publikuar në rrjetet sociale, transmeton Telegrafi.

Angry ocean in the eye of as seen from WP-3D Orion . Credit: David Hall/NOAA. Advisories athttp://hurricanes.gov 

Aeroplani që shfrytëzuan me këtë rast është një stacion fluturues meteorologjik që mbledh të dhëna për shpejtësinë e erës, temperaturën, lagështinë, shtypjen etj.

CNN lajmëron se Matthew ndërkohë është dobësuar dhe ka rënë në shpejtësinë 136 km/h.

Megjithatë, në shtetet si Florida, Gjeorgjia, Karolina e Jugut dhe Veriut është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.

Ky uragan në SHBA deri tash ka vrarë katër persona. /Telegrafi/

Flight Engineer Joe Klippel preparing “Miss Piggy” () for the next flight into . Credit: Jeff Carrion/NOAA

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...