Published On: 2 Tetor, 2016

GJOKSI I SHARRIT

Baki Ymeri

GJOKSI I SHARRIT

Shqiptari ka shtatë zemra
Gjashtë ia ka dhuruar Zoti
Dhe një gruaja e baroti
Gruaja për dritën e dashurisë
Baroti për mbrojtjen e kufirit
Dhe pragun e shtëpisë…

Këtë e di çdokush prej nesh
Me zjarrin e jetës e artin e durimit
Mund të notosh mes reshë
Si një heshtje e harlisur n’mesditë
Kur drita shndërrohet në fjalë
Dhe fjala në dritë

Nga e huazon këtë forcë magjike
Për afirmimin e Shqipërisë etnike
Më pyet nga kurreshtja një vajzë
Kur Bubullima e Bukureshtit
I pregadit valixhet për në Parajsë

Këtë forcë që fshihet
Në botën time të zjarrtë
Ma kanë dhuruar yjet
Zemra e zanave të malit
Dhe pluhuri i dritës
Që i mbështjell letrat e Ritës

Fjalët e saj asokohe ishin dhunti
Për lumturimin e zemrës sime
Po ku je moj zanë e dashur
A je ende ajo që ishe moj trime

Porosia e dardanëve na thërret
Të digjemi për atdhe e kulturë
Kush tha se s’jemi ata që ishim
Se ia kemi kthyer shpinën vatanit
Se ia kemi vjedhur nuset sulltanit
Se i kemi harruar heronjtë
Dhe se në vend të Gjergjit
I përkulemi përtacisë e begut
Se në varfëri e kemi popullin
Si degët e përkulura të shelgut

Muzat shqiptare të joshin
Me mjaltën e qiejve të fjalës
Ku janë ata që s’janë:
Prindërit e mi dhe rilindësit tanë
Në gjoksin e Sharrit fshihen perënditë
Ku ngrihet flamuri shqiptar
Deri në hanë…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...