Published On: 25 Janar, 2016

Gjoba e Bashkisë ndaj PD-së, e falsifikuar: Ekspertët e provojnë

Gjoba e Bashkisë së Tiranës ndaj Partisë Demokratike e firmosur nga punonjësi i policisë bashkiake Besmir Karaj është e falsifikuar. Në këtë konkluzion kanë dale ekspertet e policisë shkencore, të cilët kanë konstatuar se shkrimi që ka plotësuar gjobën nuk është i policit Karaj.

Për këtë konstatim, Laboratori i Policisë shkencore pranë ministrisë së brendshme ka njoftuar edhe prokurorin e Tiranës, e cila në ditët në vazhdim do të thërrase për të marrr në pyetje eprorët e policit Karaj.

Ata të cilët mbrëmjen e 8 dhjetorit I morën bllokun e gjobave efektivit të policisë bashkiake.

Sipas akt-ekspertimit krahasues dhe grafik, rezulton se shkrimi që shihni në këtë gjobë nuk është i punonjësit të Policisë Bashkiake Besmir Karaj, por ai është falsifikuar.

Ajo që rëndon edhe më shumë situatën e këtij skandali është fakti se kreu i Bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj në daljen për media mohoi pretendimin e policit Karaj se gjoba është e falsifikuar.

Versionin e Veliajt e rrëzuan ekspertët e policisë shkencore pranë Ministrisë së Brendshme, duke konstatuar falsifikimin e kësaj gjobe, Sipas ekspertëve vetëm firma në fund të këtij procesverbali është e efektivit Karaj, Ai e ka pranuar këtë fakt para hetuesve.

Duke thënë se në punën e përditshme, blloqet e gjobave firmosen për të qene të gatshme në momentin e konstatimit të shkeljes administrative dhe më pas plotësohet gjoba.

Nga ekspertimi ka dalë edhe fakti që flet gjoba orgjinale ndodhet në bllokun e Karajt së bashku me dy kopjet e tjera të tij. Kjo do të thotë se gjoba është përpiluar dhe publikuar vetëm në media, pasi nuk i është dërguar me firmën e Karajt, Partisë Demokratike.

Për hetimin e kësaj çështje ka bërë kallëzim punonjësi i policisë Besmir Karaj, i cili në dalje të Prokurorisë, e ka cilësuar absurd vendosjen e gjobës në emër të tij.

Pas këtij fakti, kryebashkiaku Veliaj duhet të rishikojë pozicionin e tij. Sëpaku të kërkojë falje publike. Ndonëse edhe kjo në një vend normal nuk do të mjaftonte./ABC News/

gjoba veliaj1

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...