Published On: 12 Maj, 2016

GJITHNJË E PAHARRUAR, MIKJA JONË E MIRË, QAMILJA…


Njëvjetori  i ndarjes nga jeta:

Nga: Murat Gecaj

Sa shpejt ikin ditët, javët e muajtë! Ja, si pa u kuptuar, u mbush një vit, qëkur u nda përgjithnjë nga ne, mikja jonë e paharruar, Qamile Dervishi-Kalo…

Një atë kohë, ne një grup kolegësh gazetarë që, në vitet 70-të e 80-të, të shekullit të kaluar, punuam në redaksinë e gazetës ditore “Bashkimi”, patëm një shqetësim jo të zakonshëm. Nga Tirana, u përhap një lajm i papritur, i cili shkoi deri në Amerikë e Kanada. Ai hidhëroi e tronditi jo vetëm familjarët këtu, por dhe bashkëpunëtorët e njërës nga miket tona më ta mira dhe të respektuara, Qamile Dervishi-Kalo.

Ajo u nda përgjithnjë nga jeta, duke lënë në pikëllim  gjithë familjarët, miqtë.e dashamirët e saj të shumtë. Këtë gjë e shprehën ato ditë, me mesazhet dhe telefonatat e tyre: Fiqiri Shahinllari, me banim familjarisht në Virxhinia të Amerikës dhe Albana Mëlyshi, me banim në Nju Jork, por dhe Llazar Vero, në Filadelfia e Petro Dhimitri, nga Toronto e Kanadasë, pa përmendur këtu dhe disa kolegë e miq të tjerë.

qamiljakamp

Për t’u ndodhur pranë bashkëshortit të Qamiles së paharruar, Azmiut, djalit  Bujar e bijës Valit, me gazetarët Sefedin Çela e Llazar Parangoni, një vit më parë, shkuam ta shihnim dhe ta nderonim, për herë të fundit, trupin e pajetë të saj.

Në ato çaste shumë prekëse e të dhimbshme, kur pranë Qamiles ishin mbledhur jo vetëm familjarë, por dhe miq tjerë të shumtë, ne sollëm në kujtesë vitet e bukura, që kemi kaluar së bashku, në redaksinë e asaj gazete. Gjithashtu, në periudhën vazhduese, kudo që u ndodhën “djemtë e vajzat e Bashkimit”, ajo mbajti lidhje të pashkëputura me ta. Shpesh herë kemi kujtuar, në biseda me atë, jo vetëm punët e përditëshme në redaksinë e gazetës, por edhe lidhjet familjare e pjesëmarrjen në veprimtaritë shoqërore, ditëlindjet ose dasmat e ndryshme, si dhe ekskursionet dhe aksionet vullnetare, në ndihmë të bujqësisë etj.

Ja, çfarë na tregonte, njëri nga ish-gazetarët më të rinj të asaj kohe, kolegu ynë, Ll.Parangoni: “Në atë gazetë, Qamile Dervishi ose siç e thërrësnim shumë nga ne, “Çeçua”, na priti e përcolli , na rriti e mësoi pa u lodhur, na u bë si motër, si nënë e dytë; na u bë mike e familjeve tona dhe e gjendshme, si në gazime e shqetësime. Kësisoj, u soll ajo edhe kur doli në pension. Nuk la “qoka” pa bërë, me këmbë e me telefon, në festa e ditëlindje, duke e kujtuar me mall e nostalgji “familjen” e dytë të saj, gazetën “Bashkimi”. I kujtonte me dashamirësi “djemtë” gazetarë, siç i quante ajo, të cilët shkonin ose ktheheshin nga shërbimet nëpër rrethe të ndryshme të Shqipërisë…”.

2.

Qamile Dervishi ishte njeri me zemër të madhe,  bijë nga Luzati i Tepelenës. Sepse nuk mund të ishte ndryshe, kur të tilla i kishte “rrënjët” nga gjyshërit e prindërit e saj. Ajo bënte pjesë në njërën nga 6 rrënjët e atij “trungu” lisi, që me të drejtë e bëri të krenohej me atdhetarizmin, me bujarinë e trimërinë, me mençurinë dhe tradita të tjera, nga më të shquarat në krahinë. Nuk ishte aq e lehtë të hyje në zemrën e Qamiles, ndërsa kur ti bëheshe “çeço” me atë, gjithnjë të mbante aty, me kënaqësi dhe përgjegjësi prindërore.

Secili nga ne, “djemtë” ose miket e “Bashkimit”, sidomos në ato ditë, por dhe tani pas një viti, sjellim në kujtësë periudhën e kaluar në punët e përbashkëta në shtyp. Por rifreskojmë dhe takimet e vizitat tona të ndërsjellta familjare. Ashtu siç e ruajmë me kujdes këtë gjë, të fiksuar edhe në fotografi të ndryshme.

Ja, për shembull, një nga këto fotografi dëshmon njërën nga vizitat, që i kemi bërë Qamiles, në shtëpinë e saj, në afërsi të ish-Stadiumit “Dinamo”, më 2 nëntor 2010. Aty ndodheshim: vetë ajo, me bashkëshortin Azmiun, por dhe të ardhur nga Amerika, Fiqiri Shahinllari me bashkëshorten, si dhe unë me bashkëshorten time. Atë ditë biseduam gjatë, bëmë shaka dhe të gjithë kaluam çaste të këndshme e të paharruara…

Me atë pamjen e buzëqeshur dhe mirësinë e dallueshme, në tërë qenien e vetë, ne do ta ruajmë gjithnjë në kujtesë, kolegen dhe miken tonë të mirë, Qamile Dervishi. Me këtë rast, përsëri u shprehim: bashkëshortit, djalit e vajzës, vëllait dhe gjithë familjarëve të saj, dhimbjen e respektin tonë shoëror. Atyre ju urojmë, me zemër, që të rrojnë sa më gjatë dhe ta kujtojnë përherë, me nderim e dashuri atë, siç e meritoi, gjatë tërë jetës dhe veprimtarisë së saj, në punë dhe në vitet e pensionit, deri më 13 maj 2015, kur i mbylli sytë përgjithnjë.

qamiledervishi

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...