Published On: 3 Shtator, 2016

“Gjithmon e kam në zemër popullin tem”, a e meritojmë këtë Shenjtore?

Është një prej eventeve më të pritura të Jubileut. Dhe është edhe hapi i fundit i rrugëtimit eklezial i Nënë Terezës së Kalkutës, një prej figurave më të njohura të historisë së katolicizmit të ‘900-s.

Nesër, në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, do të ketë delegacione nga 15 shtete të botës për t’i bërë homazh murgeshës të së varfërve, gruas që e cilësonte veten si një “laps në duart e Zotit” dhe që tani është bërë e shenjtë.

Greg Burke, që ka zënë vendin e at Federico Lombardit në drejtimin e Sallës së shtypit në Vatikan, bëri të ditur sot se janë shpërndarë tashmë 100 bileta falas për besimtarët për të marrë pjesë në ceremoninë që është në program në ora 10,30 përpara bazilikës së Vatikanit.

Por pelegrinët e regjistruar do t’u shtohen atyre që janë ëprcaktuar në vendet e Sheshit të Shën Pjetrit.

Por sa do të jenë? Burke tregohet i matur.

“Ishin 300 mijë në total – me 27 delegacione të huaja zyrtare dhe përfaqësues besimesh të tjera fetare – personat që erdhin më 2003 për lumturimin e Gjon Palit të II-të, papës që – për herë të parë në historinë bashkëkohore – kishte përshpejtuar itinerarin duke shfuqizuar për Nënë Terezën kufirin që parashikonte pesë vjet nga vdekja përpara se të niste çështja e kanonizimit.

Një privilegj i cili, më pas, i takoi vetë Vojtilës.

“Madhështia e saj qëndron në aftësinë e saj për të dhënë pa llogaritur kostot, për të dhënë deri atëhere kur dhemb”, tha papa polak duke e shpallur të lumturuar fetaren e vogël shqiptare e lindur në Shkup më 1910 dhe që vdiq në moshën 87-vjeçare pasi u shqua në botë për angazhimin e saj mes më nevojtarëve në Indi.

Jorge Bergoglio, me vendimin e shpallur në mars, deshi që të ishte ajo një prej ikonave të Vitit të Shenjtë dhe vendosi ta klanonizonte ditën kur kalendari jubilar parashikonte takimin me operatorët e mëshirës.

“Une gjithmon e kam në zemër popullin tem Shqiptar. Shum i luti Zotin që Paqja e Tij te vij ne zemrat tona, në gjitha familjet tona, në gjith botën. Luti shume për fukarat e mij – dhe për mua dhe motrat e mija. Une lutem për juve.” M. Teresa Bojaxhiu. Oslo 10/12/79.

Kjo ishte një letër e nënshkruar nga Shenjtorja jonë shumë vite më parë.

Sali Berisha i cili e ka takuar, shkruan në facebook se ndodhet “Në Romë, pas pak për në Koncertin “Himni i Nënë Terezës” të Filarmonisë së Kosovës ku yjet mbarëshqiptare me famë botërore si Inva Mula, Ermonela Jaho, Rita Ora, Shkëlzen Doli, Saimir Pirgu, Ramë Lohaj, Gëzim Myshketa etj, zbresin në Vatikan në vigjilje të shenjtërimit të Nënë Terezës, dhe nesër në Meshën Solemne për Shenjtërimin e Nënë Terezës nga Papa Françesku, e cila do të organizohet në Sheshin Shën Pjetri.”

Majlinda Bregu shton për të: “Ikone e dhimbshurise! Zeri i te vuajturve! Shenjt e koherave moderne!SHQIPTARE!”.

Por a e meriton Shqipria dhe shqiptarët një Shenjtore të kalibrit të Nënë Terezës.

Analisti Fatos Lubonja, në një debat televiziv disa vite më parë për këtë çështje do të sprehej skeptik.

Sipas tij shqiptarët nuk e kanë në kulturë vullnetarizmin, bamirësinë dhe të bërin mirë për të tjerët, kështu që ai e sheh Nënë Terezën, si një shqiptare atipike, ose e sheh altruizmin e saj si pjesë e kulturës katolike, më shumë se sa e traditës shqiptare, që gjithnjë ka dashur të dallohet nga feja, që kur Rilindasit e morën përsipër një detyre të tillë, në agimet e krijimit të shtet-kombit shqiptar./Mapo.al

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...