Published On: 26 Mars, 2016

Gjirokastra njofton për rastin e parë të trafikimit me sirianë

Policia e Gjirokastrës njoftoi rastin e parë të trafikimit të refugjatëve sirianë nga kufiri grek.

Sipas burimeve zyrtare gjashtë refugjatë sirianë u bllokuan në një zonë të kufirit tokësor të Shqipërisë me Greqinë në afërsi të Pikës së Kakavijës, ndërsa një trafikant i dyshuar shqiptar u arrestua.

Sipas hetimeve paraprake refugjatët e hyrë nga kufiri grek kishin paguar shumën prej 300 euro secili, për të kaluar kufirin grek.

Policia nuk dha hollësi nëse refugjatët i përkisnin strehimoreve të Janinës apo kishin udhëtuar nga Porti grek i Pireut, një pikë kyçe e mbërritjes së refugjatëve nga ishujt grekë.

Vetëm në Janinë ditët e fundit autoritetet greke kanë hapur disa sterhimore ku janë strehuar mbi 2.000 refugjatë sirianë. Një pjesë e madhe e tyre janë gra dhe fëmijë.

Sipas organizatave të emigrantëve pjesa më e madhe e refugjatëve jetojnë në kushte të vështira në strehimoren e ngritur me çadra në ish aeroportin ushtarak të Janinës, raporton VoA.

Në këtë zonë strehohen mbi 1.000 refugjatë dhe autoritetet vendore greke krahas mbështetjes më finacime po kërkojnë ndihmë edhe nga komunitetet lokale për të përmbushur nevojat jetike për refugjatët.

Autoritetet shqiptare po e ndjekin situatën e refugjatëve në Greqi për shkak të tendencës së riaktivizimit të grupeve të trafikut të pligjshëm të qënieve njerëzore.

Këto grupe do të synojnë me përmirësimin e motit të organizojnë kalimet e këtyre grupeve nga Greqia drejt Shqipërisë e më tej përmes hapësirës detare drejt Italisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...