Published On: 17 Gusht, 2016

Gjini: Biden ishte i qartë, SHBA-të do qëndrojnë krah Kosovës

Ardian Gjini, nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, duke komentuar rreth vizitës së Zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden në Kosovë, ka thënë se mesazhet që ai dha ishin të qarta.

Sipas tij, mënyra se si Biden e ka realizuar këtë vizitë është historike.

Në një deklaratë që Gjini ka dhënë për Klan Kosova, ai po ashtu u shpreh se mesazhi më i fuqishëm i Biden, ishte se SHBA-të do të qëndrojnë përkrahësit më të fortë të Kosovës.

“Praktikisht pati shumë mesazhe te fjalimi i Joe Biden. Mesazh është edhe mënyra e vizitës së tij. Kosova e ka një mik të madh siç janë SHBA-të, këtë e tha edhe Biden se Amerika do të qëndrojë me Kosovën. Vizita e tij është historike, mesazhet që dha po ashtu”, u shpreh Gjini.

“Nuk është goditje për opozitën kur tha se Asociacioni e Demarkacioni duhet të bëhen. Ai e tha qartë, që Amerika do të jetë me ne”.

Kërkesën për ta luftuar korrupsionin, Gjini tha se Biden e kishte me të drejtë.

‘Zëvendëspresidenti Biden kërkoi që Kosova t’i marrë përgjegjësitë e veta për shtetndërtimin. Mesazhi i tij ishte që njerëzit në pushtet duhet t’i marrin përgjegjësitë që kanë para vetes. Kërkesa e Biden për ta ndalë korrupsionin dhe dhunën, është më se korrekte. Kjo është edhe e pritshme nga një mik i Kosovës siç është Biden”, është deklaruar nënkryetari i AAK-së.

“Nuk duhet ta shohim vizitën e tij si fitore për pushtetin dhe humbje për opozitën, apo anasjelltas. Ai ka kërkuar në mënyrë eksplicite që të luftohet krimi i organizuar dhe korrupsioni”.

Gjatë vizitës në Kosovë, Zëvendëspresidenti i SHBA-ve Joe Biden, ka takuar kryeministrin Isa Mustafa dhe Presidentin Hashim Thaçi. Në një konferencë për media, qeveritari amerikan tha se Asociacioni i Komunave Serbe dhe Demarkacioni me Malin e Zi janë procese që duhet të kryhen.

Ai po ashtu kërkoi që korrupsioni të cilin e cilësoi si kancer të shoqërisë, të zhduket në mënyrë që Kosova të ecë përpara.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...