Published On: 18 Janar, 2016

Gjilani përfiton një milion e 300 mijë euro nga Ministria e Kulturës

  • Një milionë e 300 mijë euro investime ka përfituar sot Komuna e Gjilanit nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, pas nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të kryetarit Lutfi Haziri dhe ministrit Kujtim Shala, njofton departamenti i mediave nga komuna e Gjilanit, përcjellë Klan Kosova.

Nga ky memorandum, 598 mijë euro shkojnë për “Renovimin e Stadiumit të Qytetit të Gjilanit”, 625 mijë euro për “Ndërtimin e Palestrës së Sporteve në Zhegër”, derisa edhe rreth 100 mijë euro janë ndarë për renovimin e Teatrit të Gjilanit, rreth 20 mijë euro për Sahat Kullën.
“Kreu i Gjilanit Lutfi Haziri, pasi ka falënderuar ministrin Shala për mbështetjen, theksoi se me këto projekte kapitale për Gjilanin, ndikohet dukshëm në përmirësimin e infrastrukturës në sport dhe gjithashtu krijohen kushte më të volitshme për zhvillimin e sportit në këtë komunë,” thuhet në njoftim të komunës së Gjilanit, përcjellë Klan Kosova.
Ai tha se që nga marrja e mandatit të kryetarit, e ka vënë në prioritet kulturën, rininë dhe sportin, duke përmendur edhe ndërtimin e shtëpisë së rinisë, ndërtimin e stadiumit ndihmës, dhënien e zyrës së tij për muzeun e qytetit, si dhe projektin për galerinë e qytetit.
Nga ana e tij, ministri Shala u shpreh se MKRS-ja është e përkushtuar që të bashkëpunojë me komunat e Kosovës dhe t’i ndihmojë ato në përmirësimin e infrastrukturës në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit.
Shala theksoi se investime kapitale në Gjilan, do të krijojnë kushte më të mira dhe në përkim me standardet moderne për zhvillimin dhe avancimin e mëtejmë të sportit, sidomos në kohën kur sporti i Kosovës po ndërkombëtarizohet gjithnjë e më shumë.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...