Published On: 10 Korrik, 2017

Gjetën një vezë të çuditshme në kopsht, ajo që del prej saj do ju lërë pa fjalë (FOTO, VIDEO)

  • E keni dëgjuar ndonjëherë termin “Calthrus archeri”? Ky term i përket një kërpudhe të njohur edhe si “gishtat e djallit”. Kur ta shikoni do e kuptoni pse e mban këtë emër. Kërpudhat “gishtat e djallit” e kanë origjinën në Zelandën e Re, Tasmani dhe Australi.

Shumica e kërpudhave mbijnë nga toka, por “gishtat e djallit” del nga vezë të cilat janë mbi sipërfaqen e tokës. Në fillim veza duket si një qeskë dhe më pas vazhdon procesi i rritjes, i cili zgjat goxha shumë.

Kjo kërpudhë ka 4 nga 7 tentakula, atëherë fillon duke pështyrë drejt tyre ç’ka nxjerr edhe më shumë në pah versionin e tij të gishtërinjve të shtrembëruar. E gjitha merr një ngjyrë rozë të kuqe, i mbuluar me një kore të sporeve të tij në ngjyrë ulliri të errët.

Era e kësaj kërpudhe kundërmon si diçka e kalbur.

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...