Published On: 29 Tetor, 2016
Bota |

Gjermania mban zgjedhjet presidenciale: Ja katër kandidatët e mundshëm

Në shkurt të 2017-ës gjermnanët do të zgjedhin udhëheqësin e ardhshëm të shtetit, pasardhësin e Presidentit,Joachim Gauck. Megjithatë koalicioni qeveritar ka probleme me caktimin e kandidaturave, pasi CDU dhe SPD e kanë të vështirë të gjejnë kandidatura të pranueshme për të dyja palët.

Sipas informacioneve të BILD, kancelarja gjermane Angela Merkel, paraqiti  dy mundësi: një kandidat CDU, që është i pranueshëm edhe nga Të Gjelbërit dhe një që mund të rrëmbejë votat e unionit. Me këtë formë kryetari do mund të zgjidhet në raundin e tretë parlamentar.

Kandidatët e mundshëm dhe të preferuarit e Merkel janë: 54 vjecari Kramp-Karrenbauer , Norbert Lammert (i CDU-së) dhe Ëolfgang Schäuble (74 vjec CDU). Ky i fudnit është në dyshime, për shkak edhe të gjendjes shëndetësore, por gëzon respektin më të madh sipas anketave.

Fakt është SPD-ja  mund të dalë me kandidaturën e Frank Ëalter Steinmeier, gjithashtu mjaft popullor sipas anketave

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...