Published On: 16 Qershor, 2016

Gjermania dhe Polonia ndahen paqësisht, pa tundje rrjetash (Video)

Arkadiusz Milik missed a golden opportunity to give Poland in their goalless draw with world champion neighbours GermanyGjermania dhe Polonia kanë ndarë pikët në ndeshjen e dytë të vlefshme për Grupin C.

Pas fitores prej 2:0 ndaj Ukrainës, Gjermania e Joachim Löw nuk ka mundur që të marrë më shumë se një pikë përball polakëve.

Dy skuadrat kishin rastet e veta në këtë mbrëmje, por rrjetat nuk u tundën, duke përfunduar ndeshja ashtu siç filloi.

Ky ishte barazimi i parë pa gola këtë edicion në Euro 2016. Polonia dhe Gjermania tani kanë nga katër pikë, në vendin e tretë gjendet Irlanda e Veriut me tre pikë pas fitores ndaj Ukrainës. /Express/

The 22-year-old holds his head in his hands inside the Germany goal after the ball deflected out off him for a goal kickArsenal midfielder Mesut Ozil (centre) skips over a challenge from Poland's Michal Pazdan early in the first half at the Stade de FranceGermany full-back Jonas Hector (left) beats Poland defender Lukasz Piszcek to a header early in the Group C clashJuventus midfielder Sami Khedira was booked for a sloppy foul on Poland striker Arkadiusz Milik with just three minutes playedMario Gotze had the first real chance of the match when Julian Draxler picked him out for a free header just outside the six-yard boxBut the Bayern Munich man's header drifted over the top of the crossbar as Lucasz Fabianski watched on in the Poland goalKhedira (left) plays the ball just out of reach of Robert Lewandowski as the Poland striker presses the ball in the first halfBayern Munich forward Thomas Muller (right) and Poland defender Pazdan challenge for the ball on the edge of the boxPoland midfielder Grzegorz Krychowiak (centre) skips between Mesut Ozil and Toni Kroos during the first half of the Group C clashBayern Munich striker Lewandowski (front) and Real Madrid midfielder Kroos collide as they battle for the ball in the Stade de FranceThe Poland target-man lies down on the ground as Toni Kroos stares at the Bayern Munich player during the first half of the Group C gameSwansea City goalkeeper Fabianski jumps to claim the ball over a crowd of German and Polish players inside the penalty area

Ajax striker Milik was unmarked on the end of Kamil Grosicki's cross but couldn't convert just seconds after the restartGermany immediately went down the other end and Gotze forced a save from Swansea goalkeeper Fabianski from inside the boxJerome Boateng (right) made a vital challenge on his Bayern Munich club-mate Lewandowski to block a shot from the edge of the boxGermany forward Muller (left) goes shoulder to shoulder with Poland's Krychowiak as they battle for the ball in the second halfBoateng (left) is shown a yellow card by Kuipers after a body-check on Milik midway though the second half(Left to right) Mats Hummels, Boateng and Howedes look dejected during Germany's goalless draw with Poland on Thursday

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...