Published On: 7 Qershor, 2016

Gjermania dhe Franca po kundërshtojnë liberalizimin e shpejtë vizave për Kosovën

Rritja e kundërshtimit tek disa shtete të fuqishme evropiane kundër liberalizimit të vizave për Kosovën, ka bërë që të vihet në diskutim lëvizja e lirë e qytetarëve të Kosovës para fundit të këtij viti, pavarësisht se ishte thënë që një gjë e tillë do të ndodhë në gjysmë të verës

Gjermania dhe Franca po kundërshtojnë liberalizimin e shpejtë të vizave për Kosovën, Ukrainën edhe Gjeorgjinë, për shkak të rrezikut nga rritja e fluksit të azilkërkuesve. Kjo e zbeh entuziazmin e javëve të kaluara kur edhe u dha rekomandimi pozitiv duke hedhur poshtë mundësinë që e pati premtuar Qeveria e Kosovës, për lëvizjen e lirë gjatë verës.

Gazeta gjermane “Die Welt”, duke iu referuar qarqeve të afërta me qeverinë gjermane, ka shkruar se frika e abuzimeve të reja masive të kërkesave për azil në kuadër të liberalizimit të vizave është e madhe. Sipas kësaj gazete, ministri i Brendshëm, Thomas de Maiziere, ka thënë se kjo është arsyeja pse Gjermania dhe Franca kanë shtyrë futjen e një klauzole të veçantë, e cila parashikon se shtetet anëtare të BE-së mund të ngadalësojnë liberalizimin e vizave. /Zeri

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Roberti thotë:

  NUK KANE FAJ JO.
  VEQ NDALUNI E MENDONI SE QKA ESHTE KA BAHET NE KOSOVE.
  NE KOSOVE I KE AMBASADAT.
  ATA JETOJNE NE KOSOVE.
  ATA E DIJNE SE NE KOSOVE KA LOKALE SI NE ARABI QE NUK SHERBEHET ALKOOLI NUK SHERBEHET NE 99 % TE LOKALEVE E RESTORANTEVE MISH I DERRIT NUK KE NE MISHTORE MISH DERRI DMTH JEMI ORIENTU BAC PER AZI E ARABI SE NE EVROPE NUK SHKOHET ME RAMAZANA E MJEKRRA E NE FEREXHE .
  NUK ASHTE EVROPA QENDER AZILI JO.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...