Published On: 3 Gusht, 2016

Gjermania dënon me burg të përjetshëm dy ish agjent të UDB-së jugosllavë

Një gjykatë në Gjermani i ka dënuar me burg të përjetshëm dy ish shefa të inteligjencës jugosllave për orkestrimin e vrasjes se një disidenti jugosllav në shtetin gjerman jugor, Bavari, para më shumë se tri dekadave.

Kroatët Joosip Perkoviq i moshës 71 vjeçar dhe Zdravko Mustaq i moshës 74 vjeçar, të dy zyrtarë të rëndësishëm në shërbimin sekret të epokës komuniste jugosllave, janë shpallur fajtor për bashkëpjesëmarrje në vrasjen e Stjepan Durekoviq, i cili po ashtu ishte kroat, dhe ishte gjetur i vdekur nga lëndimet që i kishte marrë nga të shtënat me armë dhe lëndimet të kokës në një garazh në qytetin Qolfratshausen në vitin 1983, raporton Reuters, përcjell Express.

Kroacia i ekstradoi të dy të akuzuarit në vitin 2014, pas presionit të madh të Gjermanisë.

Prokurorët kanë pohuar se vrasja e Durekoviqit ishte urdhëruar nga një politikan udhëheqës jugosllav. Aktivitetet disidente të Durekoviqit duket se kanë qenë motivi për vrasjen e tij por politikani i fajësuar në fakt ka dashur ta parandalojë Durekoviqin që të mos demaskojë biznesin ilegal të birit të tij në kompaninë shtetërore të naftës, INA, sipas aktakuzës.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Adili thotë:

    Por, shteti gjerman kurre “nuk i gjeti” kriminelet e UDB-s jugosllave, te cilet i vrane vellezerit Gervalla!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...