Published On: 12 Qershor, 2016

Gjermania shënon fitoren e parë, e mund Ukrainën me golin e Mustafit dhe Shvajnshtajgerit Video+Foto

Germany's Shkodran Mustafi (right) celebrates with Sami Khedira (No 6) and Jerome Boateng (No 17) after scoring against the Ukraine

Kombëtarja gjermane ia doli tam und Ukrainën me rezultat dy me zero, pas një loje të fortë, dhe tejet dinamike. Por, gjermanët u treguan më të sukseshëm, duke shënuar në pjesën e parë nëpërmjet shqiptarir nga Gostivari Shkodran Mustafit dhe gjermanit Sebstian Shvajnshtajger në fundin e lojës.
Edhe gjermanët disa herë ishin të rrezikuar, por ata treguan mjaft siguri, dhe krijuan shumë shanse, por që shumë prej tyre mbetën pa u realizuar. Disa shanse kishin edhe ukrainasit sidomos në pjesën e dytë, por që ishin me fat, pasi në dy situate për pak sa nuk pësuan.
Sidoqoftë Gjermania mori tri pikët e para dhe e vazhdon garën me qetësinë e fituesit dhe qetësinë gjermane, duke konfirmuar se ajo është një nga favoritët kryesor, për titullin e kampionit europian.
Vlen të veçhet loja e Shkodran Mustafit, i cili e zhbllokoi rezultatin në favor ntë kombëtares së tij, duke shënuar një gol tejet të bukur me kokë, dhe duke u bërë relizatori i parë shqiptarë në këtë kampionat europian, ku ndoshta shqiptarët janë ndër dy tre kombet më të përfaqësuara për nga numri I lojtarëve në këtë kampionat.
SHQIPTARI.EU

Germany's players celebrate during their first European Championship match of this tournament in Group C on Sunday nightMustafi (No 2, left) - who was at English side Everton between 2009 and 2012 - enjoys his header with five of his colleaguesUkraine's Dnipro Dnipropetrovsk right back Artem Fedetskiy (left) tackles Germany's Wolfsburg winger Julian Draxler near the touchlineUkraine's players in yellow and blue, and Germany's in white and black, contest for the ball in the air during the Euro 2016 clashGermany forward Mario Gotze (left) goes to ground in an attempt to tackle Ukraine's veteran left back, Vyacheslav Shevchuk (right)German goalkeeper Manuel Neuer (in the black jersey) correctly appeals for offside against a Ukraine goal in the first period Thomas Muller of Germany is placated by then-substitute Schweinsteiger as he walks off of the pitch at half-time in Lille Bayern Munich's Gotze (No 19) tries to escape the challenges of several Ukraine players as he goes on a mazy dribbleUkraine's Dynamo Kiev centre back Yevhen Khacheridi (left) chases Germany's Cologne left back Jonas Hector (right)Germany's 56-year-old manager Joachim Low wore a casual grey T-shirt to watch his team take on Mykhaylo Fomenko's outfitArsenal playmaker Mesut Ozil (left) turns away from danger as he is marked by Shakhtar Donetsk defensive midfielder Taras StepanenkoViktor Kovalenko (centre) is challenged by Juventus' Khedira (No 6) as Real Madrid's Toni Kroos (right) runs clear with the ballDnipro Dnipropetrovsk forward Roman Zozulya goes up for the ball with Mustafi at the Stade Pierre-Mauroy in Villeneuve-d'Ascq, near Lille

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...