Published On: 12 Prill, 2016

Gjermanët shuplakë Ramës: Shqipëria vendi i fundit në rajon ku do investonim

Bizneset gjermane e kanë renditur Shqipërinë si vendin e fundit në rajon ku do të investonin sërish dhe të parafundit për nga mundësitë që ofron për biznes.

Shuplaka e fortë për qeverinë vjen nga një anketim i kryer nga Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në 20 vende nga Europa Lindore dhe Juglindore, ku Shqipëria renditet e 19-ta duke lënë pas vetëm Kosovën.

Sipas vrojtimit, vetëm 67 për qind e bizneseve të huaja ekzistuese do të investonin sërish në Shqipëri, çka përbën vendin e fundit, ndërkohë që mesatarja e rajonit për këtë tregues është 83 për qind.

Largim masiv biznesesh 

Shqipëria është duke u përballur vitet e fundit me largim masiv të investitorëve për shkak të taksave të larta dhe klimës së rënduar të biznesit. Të gjitha investitorët e huaj po preferojnë vendet e tjera të rajonit, veçanërisht Maqedoninë.

Pak ditë më parë kryetari i Dhomës Amerikane të Tregtisë deklaroi për revistën Monitor se: ” “Duke dëgjuar kanadezët dhe amerikanët, që po ikin nga sektori i naftës, po mendoja për Albpetrolin, se si mund të investosh aty. Por kur ambasada dhe diplomatët nuk janë më diplomatë, duke parë vështirësinë e situatës, është shumë e vështirë për ne t’u themi investitorëve hajdeni, sepse do jetë ambasada që do t’u thotë mos hajdeni, sepse situata nuk është e përshtatshme”.

Rritet pesimizmi

Sipas Anketës së Dhomës Gjermane, mbi 56 % e bizneseve të anketuara e vlerësojnë situatën ekonomike negative në 2016. Ky është një përkeqësim i ndjeshëm krahasuar me një vit më parë ku vetëm 47 % e bizneseve kishin ndjesi negative për ekonominë.

Por edhe më negative janë vlerësimet që biznesi ka për të ardhmen. Sipas vrojtimit, vetëm 5 % e të anketuarve e vlerësojnë “mirë” situatën aktuale ekonomike, kur vitin e kaluar kjo shifër ishte 19 %.

Kreu i Dhomës Gjermane Anette Kasten ka deklaruar se pika kryesore ku ka nevojë për përmirësim situata në vendin tonë është forcimi i shtetit të së drejtës. / Syri.net/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...