Published On: 19 Shkurt, 2016

Gjergji Thimio: Saimir Tahiri më kërcënoi se do më përdhunonte gruan dhe vajzën

Ka qenë absolutisht operacioni i parë që Kryeministri Edi Rama e mbikëqyri personalisht sapo mori frerët e qeverisë. U quajt “Operacioni i Ikonave”. Policia arrestoi koleksionistin e njohur dhe të liçensuar Gjergji Thimio duke e akuzuar për trafik ikonash. Operacioni edhe pse u trumbetua me shumë bujë, që në nisje të tij u duk që ishte një shkelje flagrante e të drejtave të njeriut përpos edhe një operacion fashist. Por për çfarë bëhej fjal?

Gjergji Thimio i cili tashmës vuan dënim vetëm për vjedhje (edhe kjo e pabazuar në asnjë provë) pasi akuzat për trafik ikonash ranë një për një, ka shfrytëzuar një leje të firmosur nga ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani për të folur në News 24 rreth kalvarit të tij 2 vjeçar me padrejtësinë shqiptare.

“Unë arrestova në mënyrë të padrejtë”- e nisi rrëfimin e tij koleksionin Gjergji Thimio ndërsa shton se: “Në vitin 2013 një urdhër i lëshuar nga Rama dhe Kokëdhima dhe i ekzekutuar nga Saimir Tahiri. Ai ishte një operacion banditesk dhe fashist i cili ka zhdukur nga histroria shqiptare një nga muzetë më të plotë private”.

Gjergji Thimio thotë se ai zotëronte në koleksionin e tij privat mbi 3 mijë objekte të ndryshme që përfshinin ikona, piktura të rilindjes dhe post-rilindjes italiane me vlerë miliona euro, por edhe 15 kilogramë florin monedha të epokave antike.

Duke iu referuar operacionit që solli arrestimin e tij dhe sekuestrimin e të gjithë koleksionit që ai kishte Gjergji Thimio akuzon direkt: “Gjergji Thimio nuk është ashtu si më etiketon Rama me porosi të Janullatosit dhe Kokëdhimës. Unë nuk jam trafikant por jam koleksionist i liçensuar nga Ministria e Kulturës. Z. Kryeministër më dënove padrejtësisht me urdhëra sllavo greke ortodokse. Përfundimi i hetimeve thotë se mbi Gjergji Thimion nuk ekziston asnjë provë pasi ai është një koleksionist i liçensuar nga ministria e kulturës”- është shprehur koleksionisti.

Gjergji Thimio flet edhe për njohjen e vjetër që ai ka me kryeministri Edi Rama: “Edi Rama ka qenë vetë i pranishëm në vitin 1991 në ekspozitën time që u hap me ndihmën  e ambasadës amerikan”. Për të ilustruar aktivitetin e tij si koleksionist prej më shumë se 25 vites, Gjergji Thimio prezantoi edhe foto të ndryshme ku në të kishin qenë të pranishëm edhe ambasadorë të SHBA-ve në Tiranë si Jozef Limpreht e shumë e shumë figura të larta të kulturës dhe jetës publike shqiptare, në veçanti shkrimtari Ismail Kadare. Ai ka folur edhe për një ikonë të vyer si Kodiku i Cirilit që sipas tij Edi Rama dhe Koço Kokëdhima e lakmonin sëtepërmi pasi dëshironin t’ia dhuronin një miliarderi.

Por Gjergji Thimio shkoi edhe më tej kur tha se arrestimi i tij është një veprim tërësisht i paligjshëm’.  “Unë jam arrestuar me urdhër të Edi Ramës i sugjeruar nga Koço Kokëdhima. Saimir Tahiri më ka kërcënuar me jetë, me përdhunim të vajzës dhe gruas. Ekspertiza tha që ishin 475 objekte. Por ajo që është më skandaloze është fakti se në procesverbalin e parë të policisë ikonat u shënuna si copa druri dhe dërrasa dhe jo me emërtimin e objeteve reale. Muzeu im ka patur mbi 3 mijë objekte. 300 objekte kanë qenë të inventarizuara. Janë sekustruar mbi 15 kg  flori monedha. Mbi 34 piktura të piktorëve më të famshëm të rilindjes dhe post rilindjes italiane”.

Por kalavari nuk ka përfunduar me kaq. Duke qenë se akuzat ndaj tij për trafikim ikonsh ranë poshtë një e nga një dhe në fuqi mbeti vetëm dënimi absurd për vjedhje, tashmë pas një viti dënimi i Gjergji Thimios është përfundim dhe ai pritet të jetë i lirë. Sipas Thimios prej disa kohësh në burgun e Fierit ku ai vuan dënimin, një prej oficerëve të burgut që ai e përmendi me emër e ka paralajmëruar në emër të Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri: “Oficeri F. M më ka kërkuar që të mos flas për të, për Koço Kokëdhimën dhe Edi Ramën dhe në këmbim ato do të më lironin dhe do të më kthenin ikonat. Në të kundërt vajzës tënde më kërcënoi oficeri, do t’ia presim kokën si ISIS-i, ndërsa gruan tënde do ta përdhunojmë në motelet e Tiranës”.

kocooo

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...