Published On: 16 Korrik, 2016

Gjergj Meta-Donald Lu-së: Mielli Zoti Lu, mielli … ai është problemi i madh!

Dom Gjergj Meta, prifti i njohur i Durrësit ka komentuar deklaratën e ambasadorit të SHBA-së në Tiranë, Donald Lu. Me një shënim të shkurtër në profilin e tij në Facebook, Meta thotë se edhe pse mund të bëhet Reforma në Drejtësi, sërish brumi është ai i vjetri.

Ja çfarë shkruan Dom Gjergj Meta:

Konklavja shqiptare? … fjala jote në vesh të Zotit, Zoti Lu!

Ambasadori Lu iu kthye një koncepti mesjetar kur nisi konklavja që zgjidhte Papën. Në vitin 1270 banorët e Viterbo-s mbyllen kardinalët me forcë (cum clave = me çelës) në pallatin apostolik, që asokohe gjendej atje, derisa te zgjidhnin Papën, pasi kishin kohë që nuk vendosnin për shkak të konflikteve të brendshme.

A është efikase në rastin shqiptar një gjë e tillë? Mendoj që jo, sepse, i nderuar Zoti Lu, reformën thjesht nuk e duan pikërisht ata që ju thatë në fjalimin tuaj, politikanët, gjyqtarët dhe të fortit e korruptuar që në këtë vend janë më shumë se sa ju mendoni dhe keni informacion.

Ata nuk do të lejojnë që të bëhet një reformë e tillë. Por ka diçka tjetër më shumë që kjo reforme i ngjan një furre buke me teknologji të vjetëruar. Reforma mund të modernizojë teknologjinë, por mielli është po ai i mëpërparshmi … i prishur (corruptio do të thotë pikërisht i prishur). Mielli Zoti Lu, mielli … ai është problemi i madh!

Dashtë Zoti e Zoti Lu ia arrin!

gjergj-meta

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...