Published On: 22 Mars, 2016

Gjergj Mark Kalaj njëri ndër luanët e çështjes kombëtare

 

Në faqen e tij në facebook, prononcohet kryetari i degës “Shqipëria Etnike për Michigan me rastin e vdekjes së atdhetarit Gjergj Marku Kalaj, i cili ishte njëri ndër luanët e vërtetë të çështjes kombëtare, puntori i palodhur dhe pjesëmarrës i rregulltë gati në të gjitha demonstratat anekande SHBA-ve, ai shprehet kështu: Në Nju York para një ore ndaloi së rrahuri një zemër e madhe.
Vdiq në moshën 68 vjeçare Gjergj Marku Kalaj, një veprimtar dhe atdhetar i madh i çështjes kombëtare, njeri i mirë dhe i ndershëm, me virtytedd të larta morale, njerëzore dhe burrnore, person i mrekullueshëm. Ngushëllime bashkëshortes Gjystes, vëllezërve, motrave, familjes së afërt dhe të largët, ngushëllime shokëve të shumtë që i pati, bashkëveprimtarëve të tij të çështjes kombëtare, pushoftë në paqe, e past tokën e lehtë.
Gjergji ishte njeri i mirë dhe i dashur, atdhetar i devotshëm dhe dashamir i trojeve shqiptare, mikpritës e kavaler, burrë i pashëm dhe i respektuar nga të gjithë, i cili është një veprimtar dhe kontribues i madh i çështjes kombëtare, aktivist i pashoq. Gjergji Kalaj mori pjesë në aktivitet dhe demonstratat e shumta për çështjen shqiptare, e sidomos asaj kosovare, ishte njeri i madh i kombit shqiptar. Agim Vuniqi

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...