Published On: 5 Korrik, 2016

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, mbret evropian i Arbërisë…

Skënderbeu ishte një Mbret i mesjetës, njëlloj si edhe princërit evropianë që analizon filozofi italian Makiaveli në veprën e tij të famshme “Princi”. Gjergj Kastrioti lindi në Arbëri, e cila ishte nën sferën e influencës të qytetërimit perëndimor, por u rrit në Turqi ku gjithë monarkia ishte e qeverisur nga një drejtues dhe të tjerët ishin veçse skllevër të tij e sipas Makiavelit sundonte despotizmi.

Në përpjekjen e tij madhore për tu bërë Udhëheqësi i Kryqëzatës kundër otomanëve, shpeshherë, si del nga të dhënat historike, ai u përpoq ta anashkalonte pavarësinë e princërve të tjerë shqiptarë dhe ta kthente vendin e vet në një model të organizuar sipas modelit të Francës mesjetare, si një territor i qeverisur nga një mbret, por i rrethuar nga një numër i madh fisnikësh të njohur e të dashur si të tillë nga nënshtetasit e vet, e që kanë privilegjet e tyre nga të cilat mbreti nuk mund ti privonte pa u rrezikuar nga reagimi i tyre. Në të njëjtën kohë duhej të përballonte fuqinë më të madhe të kohës, tmerrin e gjithë mesjetës, perandorinë osmane.

Kjo në fakt ishte sfida e tij. Një përpjekje shumë e madhe për një njeri që fati e kish troshitur sa midis Lindjes dhe Perëndimit, një përpjekje që la gjurmë në histori dhe në kohë, një përpjekje që iu njoh si meritë nga Evropa, por edhe nga pasardhësit e vet. Ndaj ai sot vlerësohet e studiohet në Akademinë Mbretërore të Londrës për strategjinë dhe taktikën e tij ushtarake, ndaj bustet dhe monumentet e tij janë në të gjitha sheshet qendrore evropiane, ndaj është një hero dhe simbol i qytetërimit evropian.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. PO. Skenderbeu ka qene dhe mbetet figura me heroike ne popullatat shqiptare me gjurme
  dhe rrezatim ne mbare evropen.Fatkeqesisht sot ka shume shqipfoles qe nuk e njohin.
  Kjo vjen si pasoje e rilindjes socialiste shqiptare me Ramat,Berishat e te tjere qe rilinden
  xhamijat dhe muslimanizmin ne shqiperi.Sot jam habitur nga fotografite mbi bulevardin e
  madh ne Tirane ku mijra njerez i tregonin bythen njeritjetrit.Shterngoheshin e ferkoheshin
  me njeri tjetrin.Une nuk kuptoj por duhet te jete homoseksualiteti i tyre.
  Une e shikoj nje gje shume te keqe per shqiptaret.Ne qofte se kane mbetur disa patriote
  te mirefillte,pamvaresisht nga idete politike,duhet te vene ne levizje me shume urgjence
  motorrin e fuqishem shteterore per edukimin patriotik te shqiptareve dhe jo stimulimin
  e kesaj edukate qe e ka lene shqiperine ne mbrapambetje shekullore.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...