Published On: 25 Gusht, 2016

Gjeologu sulm politikës: Nje tërmet 6-ballësh nuk shkakton të tilla pasoja

Ka sulmuar politiken, per mosveprimin e saj duke thene se, “në një vend të përparuar një tërmet me magnitudë 6 balle nuk shkakton te tilla pasoja.

Eshte kjo deklarata e gjeologut italian Mario Tozzi ne nje interviste mediatike pas termetit shkaterrues qe ra ne italine qendrore dhe qe ka shkaktuar deri me tani mbi 250 te vdekur dhe qindra te plagosur dhe komuna te tera te zhdukura.

“Deri tani kemi parë se çdo 4 apo 5 vjet është një tërmet që godet nga Apeninet. Megjithatë administratorët nuk kane marre massa per parandalimin e pasojave te termeteve. Rezultati është se Italia është kthyer si në Lindjen e Mesme: Në një vend të përparuar, një tërmet me magnitudë 6 balle i shkalles rihter nuk do të shkaktojë shembje ne kete mase dhe viktima. Duke fajsuar politiken per mos veprim ai thote se në shtatë vjet nga termeti L’Aquila, nuk eshte ndërhyrë fare për parandalimin e fatkeqësive sizmike të kësaj shkalle. Sot komunat më të shkatërruara jane Amatrice, Accumoli, Arquata del Tronto dhe Pescara.

“Italia është një zonë gjeologjikisht e re dhe për këtë arsye i nënshtrohet këtyre tronditjeve strukturore. “Ne nuk jemi duke thënë se tërmetet janë të parashikueshme- thote Tozzi – sepse ne e dimë se është e pakuptimtë. Por çuditërisht, në zonë nuk eshte bere thuajse asgjë për të parandaluar një tërmet te madhësisë 6 balle. Institucionet nuk mund të thone se fshatrat e Italisë Qendrore jane shkërmoqur pasi atje, shtëpitë jane te vjetra, thote ai duke sjelle ne vemendje se, objektet e restauruara me beton te perforcuar i kane rezistuar termetit. Sipas tij, “Në Japoni dhe në Kaliforni me një goditje si ajo qe ra ne italine qendrore, thjesht do te sillte pak frike e asgje me teper. Tozzi ka kërkuar që të bëhet sa më shpejt të jetë e mundur një mirëmbajtje sizmike e te gjitha ndërtesave publike dhe private.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...