Published On: 22 Dhjetor, 2015

Gjen në kopsht një “vezë”, por në fakt ishte Gishti i Djallit! (Foto)

Surprizat e natyrës nuk kanë fund. Imagjinoni sikur në kopshtin e shtëpisë të gjeni diçka të çuditshme? Kjo i ka ndodhur një banori në Australi. Ai gjeti në oborr një “vezë”, por që nuk është e tillë, pavarësisht pamjes.

Bëhet fjalë për një kërpudhë që është gati në të çelur dhe që me emrin shkencor “Clathrus archeri”, ose e thënë ndryshe ”Gishti i Djallit”, dhe që nuk është e vështirë të kuptohet se përse quhet ashtu.

Ndryshe nga pjesa më e madhe e kërpudhave, ”Gishti i Djallit”, ndodhen në një ”qese”, të ngjashme me vezë dhe procesin e çeljes e ka interesant dhe shqetësues.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...