Published On: 3 Mars, 2016

Gjashtë mënyra për të luftuar kolesterolin

Kolesteroli mund të shkurtojë ndjeshëm jetën, dhe për këtë është e nevojshme që të jeni vigjilent dhe të kontrolloni nivelin e tij në gjak.

Ju sjellim gjashtë mënyra për të luftuar kolesterolin:

Ndalo pirjen e duhanit

Mbajtja larg e cigares ul presionin e gjakut dhe rrit nivelin e kolesterolit të mirë, duke zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të ndryshme të zemrës. Prandaj, ajo është e rekomanduar për duhanpirësit për të ndaluar pirjen e duhanit dhe të jetojnë një jetë të shëndetshme pa probleme me kolesterol.

Kufizoni konsumin e alkoolit

Konsumi i tepërt i alkoolit mund të çojë në probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Ushtrimi

Edhe ushtrimi tridhjetë minuta në ditë ndihmon për të rritur nivelet e kolesterolit të mirë, lufton kolesterolin e keq dhe humbë peshë.

Humbje peshe

Duke reduktuar peshën e trupit nga tre deri 5 kg do të ndihmojë në nivele më të ulëta të kolesterolit. Humbja e peshës është hapi më i mirë drejt një jete të shëndetshme. Kur ju jeni të mërzitur, mos hani, por shkoni për një shëtitje. Nëse ju duhet të përtypni në diçka, le të jenë karrota.

Ndrysho stilin e jetës

Nëse keni një problem me kolesterolin, ju do të duhet të ndryshoni stilin e jetesës. Ushtrimi është ilaç më i mirë, dhe kjo është e mirë për të ushtruar çdo ditë në mes 40 dhe 60 minuta. Ekspertët thonë se në këtë mënyrë ajo zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq nga 5-10 për qind, por gjithashtu rrit nivelin e kolesterolit të mirë nga 3-6 për qind.

Shmangni ushqimet e shpejta

Siç e dimë të gjithë ushqimi i shpejtë çon në nivele më të larta të kolesterolit. Është më mirë që të qëndroni larg nga këto ushqime, por në qoftë se ju nuk mund të largoheni, atëherë të paktën të jeni të sigurt të mos konsumoni shumë shpesh në sasi të tepërt./10minuta

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...