Published On: 23 Qershor, 2016

Gjashtë kolegje private rrezikojnë mbylljen

Gjashtë bartës privatë të arsimit të lartë (BPrAL) e kanë të vështirë të regjistrojnë studentë të rinj, pasi atyre u skadon akreditimi institucional dhe ai i programeve para fillimit të vitit të ri akademik, shkruan sot Koha Ditore.

Ato në të vërtetë nuk janë as afër plotësimit të kritereve për riakreditimin e tyre. Këtë e ka konfirmuar për “Kohën Ditore” kryetari i Këshillit Shtetëror për Cilësi në Agjencinë e Akreditimit, Blerim Rexha.
“Para mbylljes janë Kolegji Victory, pastaj Fakulteti Ekonomik i Universitetit të Lubjanës në Prishtinë, EADA School, Kolegji Humanistika dhe Kolegji Internacional në Prizren, të cilëve u skadon akreditimi institucional dhe ai i programeve më 30.09.2016. Para mbylljes është edhe Kolegji VPA, të cilit tashmë i janë refuzuar të gjitha programet për riakreditim”, ka thënë Blerim Rexha. /Koha Ditore

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...