Published On: 28 Janar, 2016

GËZUAR DITËLINDJEN ISMAIL

Tetëdhjet vjet plot pasion dhe shkronja, me dashuri dhe patriotizëm, me art dhe kulturë, ti shërbyesi i ndërgjegjes dhe rilindjes morale të shqiptarëve në thyerjen e madhe ekzistenciale në fillim të viteve ’90 të shekullit të kaluar.
Kur ti shkove në Francë jo pak nga ata që sot dërdëllisin per demokraci e liri njerëzore po të zinin do të kishin linçuar me gurë si arabët e shkretë.Disa që konsideroheshin më revolucionarë shkruanë poezi e poema si fletërrufe dhe sentenca të procesit penal per “tradhëti” kombëtare.
Unë radhita ca emocione mbi letër dhe kështu mori formë letër-poezia per ty në vjeshtrë të 1990.
Urime Ismail dhe plotësofsh shekullin me vepra dhe libra , se shqiptarët kanë nevojë të lexojnë.
Edhe të mësojnë.
Gëzim Muçolli

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...