Published On: 6 Maj, 2016

Gëzuar 6 maji dita e lindjes së heroit KOMBËTAR Gjergj Kastriotit

 
Ahmet Asani

Të gjithë shqiptarëve në atdhe e në diasporë, ju uroj 6 majin ditën e Shën Gjergjit shqiptar – ditëlindjen e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut!

Pa asnjë dyshim heroi e trimi ynë më i madh kombëtar është Gjergj Kastrioti. Heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti lindi më 6 maj 1405. Gjergji udhëhoqi trimat shqiptar për 25 vite në 25 beteja pa humbur asnjë luftë karshi ushtrive të mëdha të perandorisë osmane. Evropa që kishte shumë frike nga pushtimi osman Gjergj Kastriotin e kishte shpallur “Alteta Kristi”- që në shqip i bie “Ushtar i Krishtit”. Mund të jetë rastësi që 6 maji të jetë dita e Shën Gjergjit, ditë kjo e cila lidhet me një të shenjt të lindur në Izrael diku në shekullin e tretë pas erës sonë! Dita e Shën Gjergjit është shënuar qysh nga kohërat pagane dhe lidhet edhe me ndarjen nga dimri apo shënimin e ardhjes së sigurt të verës. Pas vdekjes se Gjergj Kastriotit dhe ripushtimit nga osmanet, presioni dhe propaganda ndaj figurës kyçe kombëtare nuk ka pas të ndalur dhe ende nuk ka të ndalur, por këtu e 573 vite ndërdija kolektive shqiptare është ajo e cila Gjergj Kastriotin e bëri  shenjtor dhe datën e lindjes së tij 6 majin si kremtim të festës së Shën Gjergjit. E them këtë kështu me bindje nga që dita e Shën Gjergjit fetar – pra atij Izraelit, festohet jo me 6 maj, por më 23 prill! Prandaj edhe njëherë, shfrytëzoj nga rasti që të gjithë shqiptarëve në atdhe e në diasporë t’ju uroj 6 majin, ditën e Shën Gjergjit shqiptar-ditëlindjen e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...